Kviečiame susipažinti su atlikto mokslinio tyrimo "Prokurorų požiūrio į reformą ir patiriamą stresą" ataskaita

Bernardinai.lt

Bernardinai.lt naujienos

Bernardinai.lt naujienų srautas

Bernardinai.lt

 • Tarp gatvės ir galerijos: Kaune atidaroma paroda „Posteris“

  Lapkričio 7 d. Kauno galerijoje „Post“ atidaroma tiražuojamos meninės spaudos paroda „Posteris“, kuri veiks iki gruodžio 7 d. Parodoje eksponuojami skirtingų formatų, stilių, turinio ir atlikimo technikų meno kūriniai, kuriuos sieja spauda ir galimybė tiražuoti.

  Specialiai parodai sukurtus arba jau sulaukusius dėmesio savo darbus pristatys lenkų trafareto ir plakato meistas Mariusz Waras a.k.a. M-City, Australijoje gyvenantis post-pop meno atstovas Egyboy, užsienyje gerai žinomas iliustratorius Karolis Strautniekas, gruzino ir italo architektų duetas Upperstudio, jaunas Kauno menininkas Vulovak, iliustratorė Akvilė Misevičiūtė bei pseudonimu Stryt Animals pasivadinęs gatvės menininkas, kuris praplės ekspoziciją už galerijos ribų.

  „Beveik visus parodoje dalyvaujančius kūrėjus sieja gatvės menas – Upperstudio vilniečiams žinomi kaip fototapeto „Venera“ priešais Salomėjos Neries gimnaziją ir Auksinės Rotušės kolonos autoriai, šarmingi „stryts‘ai“ (Stryt Animals) jau seniai yra pastebimi sostinės sienų gyventojai, Mariusz Waras šiemet festivalio „Vilnius Street Art“ metu sukūrė įspūdingą trafaretą ant Profsąjungų rūmų, ir t.t. Vieniems menininkams savo darbus pristatyti galerinėje erdvėje yra intriga, kitiems – ribojimas. Todėl parodos ekspozicija neišsiteks vien galerijoje – posteriai pasklis ir po Kauno gatves,“ teigia parodos kuratorė Aušra Trakšelytė.

  Kas yra posteris? Šnekamojoje kalboje dažnai girdimas anglicizmas vartojamas ne vien komerciniam ar meniniam plakatui įvardyti. Bendraja prasme, tai – ant popieriaus atspausdinta tekstinė ar vizuali (dar dažniau abiejų kombinacija) informacija. Parodos pavadinimas ir joje eksponuojami įvairių technikų tiražuojamos meninės spaudos kūriniai kvies atkreipti dėmesį į vis didėjantį susidomėjimą šiuolaikiniu meniniu plakatu ir šio žanro daugiaprasmiškumą. Be to, žargone užkoduotas ir galerijos pavadimas. „O gal tai parodos pretekstas?“ – atvirauja kuratorė A. Trakšelytė.

  Paroda „Posteris“ veiks lapkričio 7 – gruoždio 5 d. galerijoje „Post“ (Laisvės al. 51a, Kaunas). Parodos atidarymas – lapkričio 7 d., 19 val. Muzika – Visvaldas Morkevičius.

  Paroda rengia festivalis „Vilnius Street Art“

  Parodos kuratorė Aušra Trakšelytė

  Parodą remia LR Kultūros taryba

  Bernardinai.lt • Nebeprekiaus kosmetiniu spiritu kioskuose

   

  Evgenios Levin nuotrauka

  Nuo lapkričio 1 d. kioskuose nebus galima prekiauti kosmetiniu spiritu – pigūs losjonai ir odekolonai laikomi alkoholio pakaitalais.

  Pasak konservatorės Agnės Bilotaitės, 90 proc. kosmetinių gaminių, parduodamų kioskuose, turi daugiau kaip 20 proc. alkoholio, todėl neretai jie naudojami ne kaip kosmetika, o yra išgeriami.

   

  LRT logotipas • Lietuvos keliais – didelis karių ir karinės technikos judėjimas

  Savaitgalį dviejuose Lietuvos kariuomenės poligonuose prasideda didžiausios šių metų karinės pratybos „Geležinis kardas 2014“.

  Lietuvos kariuomenės organizuojamuose mokymuose dalyvaus 2,5 tūkst. karių iš devynių NATO šalių. 

  Tarp jų ir iš Liuksemburgo, kurio kariams tai bus pirmos pratybos už savo šalies ribų. 

  Pratybos truks beveik dvi savaites.

  LRT logotipas • Vairuotojus ragina būti atidesnius

  Evgenios Levin nuotrauka

  Artėjant visų šventųjų dienai ir Vėlinėms pareigūnai ragina vairuotojus būti atidesnius.

  Tūkstančių žmonių keliaus lankyti kapų, todėl daug kur keliuose gali susidaryti spūstys.

  Pareigūnai pataria neskubėti, ypač retai vairuojantiems planuoti keliones šviesiu paros metu.

   

  LRT logotipas • Įsimylėjęs akvarelę
  Sergejus Lysij

  Dauguma sėkmingų žmonių istorijų prasideda maždaug taip: tinkamu metu jie atsidūrė tinkamoje vietoje, o tada gyvenimo upė pakeitė kryptį ir prasidėjo lemtingos permainos.

  Kad ir kaip banaliai skambėtų, tapytojo akvarelininko Sergejaus Lysij sėkmės istorija būtent tokia.

  Prieš trejus metus, 2011 m., iš Ukrainos į Klaipėdą Sergejų atviliojo meilė. O kartu su ja meilės emigrantas gavo dar vieną didžiulę likimo dovaną – kūrybinį alkį.

  Sergejus gimė 1971 gegužės 14 d. Odesos srityje, ten prabėgo vaikystė ir jaunystė. Kūrybiškumui tarpti namuose buvo puiki dirva: Sergejaus mama puikiai piešia, rašo eiles, yra išleidusi keletą knygų ukrainiečių ir rusų kalbomis. Ji, be abejonės, suformavo sūnaus estetinę pasaulėjautą.

  Po tarnybos sovietinėje armijoje vienus metus Sergejus studijavo meninę grafiką Odesos pedagoginiame institute, tačiau mokslus metė. Audringi 1990-ieji įsuko beužgimstantį menininką į kitokių įvykių verpetą. Menai buvo užmiršti ilgam. Penkiolika metų „Leningrado“ akvarelė ir sovietinio meno fondo teptukai dūlėjo spintoje. Žinoma, blykstelėdavo viena kita kūrybinė kibirkštis, tačiau liepsna taip ir neįsiplieksdavo.

  Sergejaus Lysij darbas

  O Klaipėdoje viskas vėrėsi savaime. Akvarelė užvaldė ir virto tikru apsėdimu.

  „Negaliu pasisotinti, – sako tapytojas. – Norėčiau nieko daugiau neveikti, tik tapyti. Kaip D. Mendelejevas sapnuoju pranašiškus sapnus, sprendžiu rebusus, noriu akvarelėje atgaivinti matytus vaizdinius, harmoningai suvaldyti popieriaus lakšto erdvę.“

  „Matyt, vaikystėje iki soties neprisipiešiau, – juokauja, –man nieko kito ir nedovanodavo, tik piešimo sąsiuvinius, spalvotus pieštukus ir flomasterius.“

  Po didelės pertraukos neišeikvota kūrybinė energija sprogo ir išsiliejo nevaldomu srautu. Klaipėdoje jį žavėjo viskas: jūra, laivai, namai, gatvės, žmonės. Viską norėjosi fiksuoti. Pradžioje tik fotografavo, o paskui griebėsi teptuko ir akvarelės.

  „Technikos pasirinkimo priežastis labai paprasta, – sako Sergėjus, – aliejumi tapyti tiesiog nespėjau išmokti.“

  O jei būtų studijavęs ilgiau, žinoma, dabar tapytų aliejumi, nes akvarelė visada kažkodėl nerimta, nesolidu – tik moterims ir vaikams. Tie, kas pažintį su šia technika baigė vaikystėje, net nenutuokia, kokia ji įnoringa ir reikli. Reikia begalinės kantrybės, darbo ir, žinoma, meilės.

  Sergejaus Lysij darbas

  Sergejus neeksperimentavo, neieškojo įmantrybių. Nuoširdžiai ir jautriai kalbino akvarelę senąja klasikine maniera, būdinga garsiajai Odesos akvarelės mokyklai.

  Įvertinimo ir pripažinimo ilgai laukti nereikėjo.

  2012 metais įvyko pirmoji personalinė paroda ,,Rūtų“ galerijoje. Per 2013–2014 metus surengtos net penkios parodos. Kiekvienoje eksponuojami vis nauji darbai.

  Šį balandį Sergejus Lysij dalyvavo Lietuvos akvarelininkų parodoje Kaune „Avanscena“. Spalį – dviejose tarptautinėse akvarelininkų bienalėse: „Baltijos tiltai“ Kaune ir „Promenad“ Narvoje (Estija).

  Tačiau reikšmingiausias 2014-ųjų įvykis – dalyvavimas tarptautinėje akvarelės bienalėje Prancūzijoje „5 Salon International d‘Aquarelle de Rochemaure“ šių metų liepą.

  Kūrybinėje stovykloje Prancūzijos pietuose dalyvavo aštuoniolika dailininkų iš įvairių pasaulio šalių: Prancūzijos, Ispanijos, Indijos, Turkijos, Lenkijos, Rusijos. Sergejus atstovavo Lietuvai. Vėl pasikartojanti sėkmės istorija: Sergejaus darbais socialiniame „Facebook“ tinkle susižavėjęs bienalės organizatorius Michel Rabault pasiūlė atvykti. Daug nesvarstydamas tapytojas nutarė stverti laimės paukštę už uodegos. Sprendimas buvo teisingas.

  Rochemaure 5-oji akvarelės bienalė Sergejui davė labai daug: neįkainojamos kūrybinės patirties, galimybę įvertinti savo akvareles profesionalų darbų kontekste, o svarbiausia – pasitikėjimą savimi ir savo talentu.

  Sergejaus Lysij darbas

  Dabar su šypsena dailininkas prisimena pirmuosius įspūdžius stovykloje.

  Buvo akimirkų, kai norėjosi susikrauti lagaminą ir važiuoti namo. Nejauku buvo šalia Europoje pripažintų akvarelininkų, kurių darbai akimirksniu išgraibstomi dailės salonuose: Galilizia Janine (Prancūzija), Pasqualino Fracasso (Italija), Binnur Cavusoglu (Turkija). Tačiau nuoširdus bendravimas ir kūrybinis bendradarbiavimas ištirpdė abejones ir įkvėpė kūrybai. Būtent Prancūzijos bienalės patirtis šį spalį paskatino surengti parodą Klaipėdoje.

  Sergejaus Lysij paroda „Miesto peizažas: nuo Klaipėdos iki Venecijos“ iki gruodžio 1 dienos eksponuojama Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Girulių galerijoje (Šlaito g. 10 A).

  Birutė Skaisgirienė

   

  Bernardinai.lt • Pavieniams lankytojams – ekskursijos ne tik po Valdovų rūmus, bet ir po unikalią parodą

  Šių metų lapkritį ir gruodį Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gidai pasiūlys ekskursijas į tarptautinę parodą „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ ne tik organizuotoms grupėms, bet ir pavieniams lankytojams. Užsiregistravę į grupę ir įsigiję bilietus šia paslauga norintys pasinaudoti lankytojai turės unikalią galimybę išsamiai susipažinti su specialiai Valdovų rūmams suformuotu 34 gobelenų rinkiniu iš privačių kolekcijų.

  „Prieš pusę metų tokią paslaugą pasiūlėme ieškodami galimybių sudaryti sąlygas lankyti muziejų ir daugiau apie istoriją sužinoti individualiems lankytojams. Nenuostabu, kad vykstant pasaulinio lygio parodai sulaukėme didelio pavienių lankytojų susidomėjimo ir ja. Todėl dabar kviečiame apsilankyti“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos ir lankytojų centro Informacijos grupės administratorė-ekskursijų vadovė Birutė Šulinskienė.

  Šią paslaugą pavieniai lankytojai galės užsisakyti registruodamiesi telefonu ir internetu nuo lapkričio 3 dienos. Vienam užsiregistravusiam lankytojui (be bilieto į muziejų) ši paslauga kainuos 5 Lt. Ekskursijos bus vedamos ir darbo dienomis, ir savaitgaliais nuo lapkričio 15 d., jeigu į jas užsiregistruos bent 10 asmenų, tačiau ne didesnėms kaip 25 asmenų grupėms.

  B. Šulinskienės teigimu, ekskursijų į tarptautinę parodą „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ metu gidai pavienius lankytojus supažindins su seniausiais ir vertingiausiais iki šių dienų išlikusiais XV a. pabaigos – XVI a. monumentaliais meniniais audiniais, kurie puošė daugelio Europos valdovų, žymių didikų, aukštųjų Bažnyčios hierarchų rezidencijas, bažnyčias. „Neabejoju, jog lankytojai galės pasisemti žinių, kartu apžiūrėdami tarsi žvakių šviesos nutviekstus gobelenus patirs neblėstančių įspūdžių“, – sako ji.

  Lietuvos ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus globojama paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“ Valdovų rūmų muziejaus atkurtų istorinių reprezentacinių interjerų trečio aukšto salėse buvo atidaryta 2014 m. rugsėjo viduryje. Ji veiks iki šių metų gruodžio 14 dienos. Planuojama, kad Vilniuje kelią pradėjęs unikalus gobelenų rinkinys vėliau bus pristatytas ir kitų Europos bei pasaulio valstybių garsiuose muziejuose.

  Valdovų rūmų informacija

  Bernardinai.lt • Magnificat vaikams: Grigalius Romos imperijos laikais

  GRIGALIUS

  ROMOS IMPERIJOS ŽLUGIMO LAIKAIS

  Magnificat vaikams iliustracijos

  Grigalius gyveno IV amžiuje Galijoje (tai senasis Prancūzijos pavadinimas), didžiulės Vakarų Romos imperijos provincijoje. Berniukas – galų kilmės romietis, tad jo šeimos gyvena pagal Romos imperijos tradicijas. Tuo metu vis dažniau į Imperiją įsiveržia barbarai*. Daugelis Galijos gyventojų badauja ir nuolat jaučia baimę, kai kurie bėga iš gimtojo krašto, kasdienis gyvenimas darosi vis sunkesnis... Laimei, vienas vyskupas, Grigaliaus dėdė, nusprendžia padėti savo vyskupijos** miestų gyventojams.

  Grigalius, galų kilmės romietis

  Grigaliaus šeima gyvena dideliame gališko stiliaus name. Tačiau vos į jį įėjus ima atrodyti, kad atsidūrei netoli Romos, mat ant sienų kabo paveikslai, grindys išmargintos mozaikomis, pilna gražių baldų... Be to, visa šeima rengiasi ir darosi šukuosenas pagal romėnų madas. Grigaliui tai nelabai patinka, nes žaidžiant su vaikais riešutų mūšį***, kiškius ir medžiotoją arba išsiruošus palakstyti su mylimiausiu šunimi Kaniu daug patogiau bėgioti apsimovus gališkas kelnes****, o ne romėnišką togą.

  Grigalius mokykloje

  Grigaliui pasisekė, kad jo šeima turtinga ir jis gali lankyti mokyklą. Pabaigus mokyklą, pamokas Grigui, kaip ir broliui vyresnėliui, ves privatus mokytojas. Tačiau jau keletą mėnesių žmonės, bijodami barbarų, bėga iš miesto. Grigaliaus mokykla, kurioje jis mokosi skaityti, rašyti ir skaičiuoti, uždaroma. Tada berniukas atranda kitą veiklą – Archimedo dėlionę. Tai – kvadratinė lentelė, kurioje iš keturiolikos medžio plokštelių galima sudėlioti įvairiausių gyvūnų figūras. Vyresnįjį Grigaliaus brolį vis dar lavina privatus mokytojas, gyvenantis ir vedantis pamokas jų šeimos namuose: berniukas mokomas graikų bei lotynų literatūros ir retorikos*****.

  Magnificat vaikams iliustracijos

  Bažnyčia rūpinasi kasdieniu gyvenimu

  Kai barbarų gaujos ėmė puldinėti Galiją, vyskupas atstatydino sugriautą miesto sieną, o tada su vietiniais gyventojais persikėlė į miesto centrą. Kadangi vyskupas – berniukų dėdė, šįvakar buvo pakviestas vakarieniauti su jų šeima. „Ar nenorėtumei tapti kunigu? – paklausė jis Grigaliaus brolio. – Tuomet atiduotum savo gyvenimą Dievui ir taptum mano pagalbininku.“ Romos imperija žlunga. Todėl reikia prižiūrėti kraštą: rūpintis, kad į miestą būtų tiekiama pakankamai maisto, kad visuomeniniai pastatai būtų gerai tvarkomi, kad mieste būtų mokykla, teismas... Kas, jei ne Bažnyčia, tokiais sunkiais laikais visu tuo pasirūpins? „Beje, Grigaliau, ta mokykla, kurią paprašiau pastatyti prie katedros, jau greitai bus baigta. Be to,  vyskupas kreipėsi ir į berniukų tėvus, – norėčiau pastatydinti ir prieglaudą, kurioje būtų rūpinamasi benamiais, slaugomi ligoniai...“

  Magnificat vaikams iliustracijos

  * Barbarai – tautos, nepriklausančios Romos imperijai. Iš Vidurio ir Rytų Europos atkeliavusių gotų, vizigotų, vandalų ir kitų genčių puolimai 476 metais baigėsi Imperijos žlugimu.

  ** Vyskupija – vyskupui pavaldi teritorija, susidedanti iš miestų bei kaimų.

  *** Riešutų mūšis – stiklo rutuliukų žaidimo pirmtakas.

  **** Gališkos kelnės – plačios, laisvos kelnės, kurias nešiojo galai bei germanų gentys.

  ***** Retorika – įtaigaus kalbėjimo menas.

  magnificat vaikams logoDedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.