Kviečiame susipažinti su atlikto mokslinio tyrimo "Prokurorų požiūrio į reformą ir patiriamą stresą" ataskaita

Bernardinai.lt

Bernardinai.lt naujienos

Bernardinai.lt naujienų srautas

Bernardinai.lt

 • Varžybos už taiką į Romą sutraukė futbolo žvaigždes

  Idėja rugsėjo 1 d. Romos Olimpiniame stadione surengti tarpreligines futbolo varžybas kilo pernai, kai buvęs futbolininkas, o dabar futbolo veikėjas Javier Zanetti susitiko su popiežiumi. Argentinietis sportininkas pakvietė šiuo metu įvairiuose klubuose žaidžiančius ir buvusius futbolininkus, atstovaujančius įvairioms kultūroms ir religijoms, sužaisti draugiškas rungtynes.

  Varžybų tikslas – skleisti taikos idėją, o kartu ir rinkti paramą rizikos sąlygomis gyvenantiems vaikams.

  Pirmadienio vakarą vykęs dviejų mišrių komandų susitikimas baigėsi rezultatu 6:3. Pradžioje į žaidėjus ir žiūrovus stadione iš ekranų kreipėsi popiežius Pranciškus. Iš anksto įrašytoje vaizdo žinioje popiežius linkėjo, kad šios simbolinės varžybos liudytų apie visų troškimą gyventi taikoje.

  Prieš varžybas Vatikane žaidėjai ir organizatoriai susitiko su Pranciškumi, kuris jiems pabrėžė: „Įmanoma kurti susitikimo kultūrą ir taikų pasaulį, kuriame skirtingas religijas išpažįstantys žmonės, išsaugodami savo tapatybę, gyventų darnoje ir vieni kitus gerbdami.“

  Komandose bendrai žaidė žymūs sportininkai musulmonai, krikščionys, žydai, induistai ir budistai. Žvaigždžių sąrašą puošė buvę ir dabartiniai žaidėjai, tokie kaip Carlos Valderrama, Diego Simeone, Alessandro Del Piero ir Gianluigi Buffon.

  Paolo Maldini, Andrea Pirlo ir Samuelis Eto'o sėdėjo ant atsarginių suolelio.

  Buvo numatytas ir Lionelio Messi pasirodymas, tačiau galiausiai jis negalėjo dalyvauti dėl kojos traumos, kurią patyrė per varžybas sekmadienį.

  Prieš varžybas skirtingų religijų atstovai pasodino alyvmedį, o Zanetti, Eto'o, Ševčenka, Sulley Muntari ir Baggio perskaitė trumpas kalbas apie taiką po paskutinio teisėjo švilpuko.

  Nuotrauka – „Famiglia cristiana“

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  Nuotrauka – „Famiglia cristiana“

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  Nuotrauka – „Famiglia cristiana“

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  Bernardinai.lt • B. Nemcovas: Rusijos veiksmai leidžia Ukrainai susikurti branduolinį ginklą

   

  Buvęs Rusijos vicepremjeras ir Dūmos vicepirmininkas, žinomas Rusijos opozicionierius Borisas Nemcovas pareiškė, kad Rusijos atsisakymas dalyvauti konsultacijose pagal Budapešto memorandumą suteikia Ukrainai teisę susigrąžinti branduolinės valstybės statusą. 

  B. Nemcovas primena, kad Budapešto memorandumas tarp Rusijos, Ukrainos, JAV ir Anglijos buvo pasirašytas 1994 m. ir juo Ukraina atsisakė branduolinio ginklo mainais į garantijas dėl savo teritorinio vientisumo ir suvereniteto.

  „Krymo aneksija ir intervencija į rytų Ukrainą grubiausiu būdu pažeidė Rusijos įsipareigojimus. V. Putino veiksmai griauna nusistovėjusią pasaulinę tvarką dėl branduolinio ginklo neplatinimo ir suteikia Kijevui teisę susigrąžinti branduolinę jėgą", savo veidaknygėje rašo B. Nemcovas.

  B. Nemcovo nuomone, Ukrainos mokslininkai yra pakankamai kvalifikuoti tokio ginklo sukūrimui ir Ukraina tam turi pakankamai gamybinių pajėgumų.

  „Kol kas ukrainiečius stabdo JAV ir ES. Bet viskas gali pasikeisti. O dabar klausimas. Kam Rusijai reikėjo okupuoti kaimyninę šalį, ir taip įsigyti šalia priešą, galintį bet kada tapti branduoline valstybe?", klausia B. Nemcovas.

  Primename, kad panašius viešus pasvarstymus, jog sulaužius Budapešto sutartį, Ukraina turi vėl tapti branduoline valstybe, jau reiškė ne vienas aukštas Ukrainos politikas. Taip pat primename, kad prieš kelias dienas V. Putinas viešai pareiškė, jog Rusija yra stipri branduolinė valstybė ir Vakarai to neturėtų pamiršti.  

   

  Bernardinai.lt • Didinamos baudos už žalą aplinkai

   

  Aplinkos ministro įsakymu, nuo spalio 1 d. įsigalioja žalos apskaičiavimo metodikos pakeitimai, nustatantys minimalų taikomą žalos atlyginimo dydį už aplinkai padarytą žalą. 

  Nauji aplinkai padarytos žalos atlyginimo dydžių apskaičiavimo metodikos pakeitimai numato, kad minimalus žalos aplinkai dydis, kuris padaromas vandens telkiniams, žemės paviršiui ir (ar) gilesniems jos sluoksniams, sukeliamas biologinėmis medžiagomis (pavyzdžiui, nuotekos) bus ne mažesnis nei 518 Lt (150 eurų). Jei aplinka užteršiama cheminėmis medžiagomis – 691 Lt (200 eurų)

  Minimalus įkainis už bet kokią oro taršą (pavyzdžiui, deginama plastmasė) – 345 Lt (100 eurų).

  Pagal naują tvarką, bus išvengta simbolinių žalos dydžių ir teršėjai turės sumokėti ne mažesnę nei minimalią sumą.

  Minimalūs žalos atlyginimo dydžiai jau daugiau nei metus galioja atliekų tvarkymo srityje. Už aplinkos teršimą nepavojingomis atliekomis baudžiama mažiausiai 500 litų (145 eurai). Atlyginti už aplinkai daroma žalą pavojingomis atliekomis tenka mažiausiai 1 500 litų (434 eurai).

  Neretai neįmanoma tiksliai įvertinti, kiek teršalų buvo išmesta į aplinką, ir apskaičiuoti, kokia žala aplinkai buvo padaryta. Dėl taršos sklaidos ir absorbavimo, tai dar sunkiau padaryti esant ilgalaikiam aplinkos teršimui. Dėl to iki šiol buvo neįmanoma adekvačiai nubausti ilgalaikės taršos sukėlėjų. Pavyzdžiui, apie į upelį tekančias nuotekas pareigūnai sužino tik po savaitės. Per kelias valandas problema išsprendžiama, bet pažeidėjas galėjo būti baudžiamas tik už tą teršalo kiekį, kuris buvo išmestas į aplinką per tas kelias valandas, kuomet teršimas buvo užfiksuotas. Tai neatspindėdavo realios aplinkai padarytos žalos. Pavyzdžiui, už 100 kg sulfatų išpylimą į aplinką tekdavo atlyginti 12 Lt žalą.

  „Labai dažnai piktybiški pažeidėjai išsisukdavo naudodamiesi esama situacija ir žala aplinkai likdavo neatlyginta. Nuo šiol ir jie turės atsakyti pagal minimalius žalos įkainius. Jei tik yra akivaizdūs faktai, kad žala aplinkai buvo padaryta, aplinkosaugininkai galės pritaikyti minimalius aplinkai padarytos žalos įkainius. Nebebus tokios situacijos, kai valstybei pareigūno darbas, laboratoriniai tyrimai ir dokumentacija kainuodavo daugiau nei skiriama bauda“, – sako aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

   

  Bernardinai.lt • Čekija nepritaria naujoms sankcijoms Rusijai

   

  Čekija nepritaria naujoms Europos Sąjungos sankcijoms Rusijai. Tokią Čekijos poziciją pareiškė Čekijos ministras pirmininkas Bohuslavas Sobotka, susipažinęs su Europos Komisijos pasiūlymais dėl naujų sankcijų Rusijai įvedimo, praneša leidinys Novinky.

  Pasak Čekijos premjero, pagrindinė problema yra ta, kad neįmanoma nuspėti, kaip į naują sankcijų bangą sureaguos ir atsakys Rusija.

  Europos Komisija siūlo apriboti Rusijos valstybinių kompanijų priėjimą prie ES kapitalo: apriboti kreditų išdavimą Rusijos valstybiniams bankams bei įmonėms, taip pat uždrausti dvejopos paskirties prekių eksportą į Rusiją.
  Bernardinai.lt • Studentų sąjunga: aukštųjų mokyklų per daug

  Mažiau aukštųjų mokyklų, 2 proc. nuo BVP aukštajam mokslui, lankstesnis studijų procesas, nešališkas informacijos šaltinis apie aukštąsias mokyklas, didesnės stipendijos gerai besimokantiems, – tokį aukštąjį mokslą 2030-aisias nori matyti Lietuvos studentų sąjungos Asamblėjos „Rytojaus švyturiai“ dalyviai. Paskutinį vasaros savaitgalį vykusiame kasmetiniame, jau 23-ąjį kartą organizuotame, renginyje studentų atstovai iš visos Lietuvos kūrė studentišką aukštojo mokslo 2030-aisiais viziją.

  Anot Studentų sąjungos prezidento Pauliaus Baltoko, kalbėdami apie ateitį labai aiškiai išsakome dalykus, kurie mūsų netenkina dabartiniame aukštajame moksle. „Studentų atstovų parengtos rezoliucijos ne tik parodo kokį aukštąjį mokslą studentai įsivaizduoja ateityje, bet ir atskleidžia kokioms sąlygoms esant ši futuristinė vizija įmanoma. Manome, kad akademinė bendruomenė bei valdžios institucijos turėtų įsiklausyti į studentų, pagrindinių studijų proceso dalyvių, poreikius ir leistis į tolesnį dialogą dėl siekinių įgyvendinimo“, – sako P. Baltokas.

  Bernardinai.lt • Marice Titranu. Kaip neįgalų vaiką patikėti kitų priežiūrai?

  Aktualus tekstas iš Bernardinai.lt archyvų

  Šiandien jau niekas neabejoja, kad atiduoti savo vaikus į darželius yra visiškai normalus, priimtinas ir net būtinas dalykas. Tačiau ką apie tai mano ir kaip jaučiasi mamos ir tėčiai, auginantys neįgalius vaikus? Ar patikėti neįgalų vaikelį kitų globai nėra šventvagiška? Kaip atsikratyti gausybės baimių, nepasitikėjimo ir kaltės jausmo, kai gyvenimas verste verčia paisyti ne tik vaiko, bet ir suaugusiųjų interesų?

  Apie tai – pokalbis su Marice Titranu, pediatru, medicinos socialinio centro Prancūzijoje įsteigėju. Jau daugiau nei 30 metų jis kartu su savo komanda globoja, slaugo ir dvasiškai stiprina neįgaliuosius turinčias šeimas. Marice Titrane‘as taip pat įkūrė Montesquieu neįgalių vaikų lopšelį.

   Kodėl mamos dažniausiai bijo net kelioms valandoms patikėti savo neįgalius vaikus kitiems?

  Mano 25 m. darbo neįgalių vaikų lopšelyje patirtis rodo, kad 3 mėn. kūdikiams gali iškilti adaptacijos problemų, jeigu nėra gerbiamos motinos emocijos, ir jeigu jai nepaaiškinama, kodėl jai išsiskyrimas gali būti gerokai sunkesnis, nei kūdikiui. Reikia įsiklausyti į motinų jausmus, išgyvenimus. Dažnai jos jaučiasi kaltos, teisia save: jeigu savo vaiką atiduodu kitiems prižiūrėti, nebūsiu su juo kurį laiką, vadinasi, esu bloga mama…

  Motinai atsiranda motinystės jausmas, gyvenant su vaiku. Kai ji įgyja pakankamai patirties, sugeba susitaikyti su trumpalaikiu išsiskyrimu. Egzistuoja toleruotinos išsiskyrimo ribos. Žinoma, daug sunkiau būna neįgaliųjų mamoms, nes jos jaučia, jog toks vaikas negali turėti tokių santykių kaip sveiki bendraamžiai. Motinos nerimas ar prasta savijauta kyla iš šio nesąmoningo suvokimo, kad vaiko santykiai klostosi kitaip, bet nesugeba to įvardyti. Kai mama sako: „Negaliu atsiskirti nuo savo vaiko“, būtina išsiaiškinti, ar to priežastis - motina, vaikas, ar jų santykiai. Retai priežastis būna viena. Kiekvienas į šį pasaulį ateinantis kūdikis pagimdo savo motiną, kaip javai kad palaiko žemdirbio egzistenciją...

   O koks čia tėvo vaidmuo?

  Tėvas išvysta jau gimusį kūdikį, ir jis mano neturįs sau ko prikišti. Tuo tarpu neįgalaus kūdikio mama klausia savęs – ką aš blogo padariau? Tėvas turėtų jautriai atitraukti savo žmoną nuo kūdikio, jos neatplėšdamas. Vyras turi padėti moteriai, kurią jis mylėjo taip, kad iš šios meilės gimė vaikelis, pamilti savo neįgalųjį kūdikį. Taip pat jis pats turi „iš naujo“ pamilti savo moterį, o jai padėti „iš naujo“ pamilti jį. Vyras turi iš naujo ją, pasikeitusią, kitokią, atrasti.

  Kaip paruošti motiną atsiskyrimui su kūdikiu? Tėvas turėtų susipažinti su vaiko slaugos įstaiga, pasikalbėti su slaugytojais, pasakyti, kada, kaip dažnai lankysis, kada, kokiam laikui vaiką pasiims į namus. Lai mama savo vaikui padėkoja už suteiktą jai galimybę sutvarkyti vieną kitą reikalą. Kai ji ateina jo pasiimti, lai išsako pasitikėjimą vaiką prižiūrėjusiais žmonėmis. Svarbu, kad vaikas širdyje išsaugotų motinos prisiminimą. Jam pasaulio suvokimas ateina per motiną. Kūdikiui laiko matas – visai kitoks, negu motinai, suaugusiesiems.

  Kai vaikas be mamos praleidžia 3-4 val., jis keičiasi, auga, įgyja tūkstančius patirčių, naujų pažinčių. Taigi po to jis susitinka jau su kitokia mama.

  Neįgalus vaikas yra labiau pažeidžiamas, o tai pastebėti gali tik mama. Taigi jos nesugebėjimas atsiskirti nuo vaiko kyla ne iš noro jį visapusiškai apsaugoti, bet todėl, kad ji mato jo ypatingą jautrumą. Tai – motiniškos meilės paslaptis.

   Ar vaiko patikėjimas kitiems – dvasinis iššūkis?

  Man atrodo, kad tikintys tėvai turi prašyti Šventosios Dvasios pagalbos, kad įstengtų įžvelgti savo šeimos gyvenimo prioritetus: kad būtų paisoma ne tik vaiko, bet ir visos šeimos, o ypač - mamos interesų. Ji privalo pasirūpinti fizine sveikata, psichologine pusiausvyra, atvirumu pasauliui. Jeigu ji susikoncentruos tik į savo vaiką, iškils užsisklendimo savyje pavojus, kuris gali pakenkti šeimyniniam gyvenimui. Sugebėjimas patikėti savo vaiką kitiems liudija didžiulį pasitikėjimą Viešpačiu. Jeigu mes mylime savo vaiką, tai dar labiau jį myli dangiškasis Tėvas. Apie tai Jėzus pasakė, kalbėdamas apie žvirblius: „Argi ne du žvirbliai parduodami už skatiką? Ir vis dėlto nė vienas jų nekrinta žemėn be jūsų Tėvo valios.“ (Mt 10, 29).

  Kaip Marija ir kaip Juozapas, taip ir kiekvienas tėvas bei kiekviena motina išgyvena atsiskyrimo nuo neįgalaus vaiko momentus. Tai tarsi antrasis vaiko gimimas, kurio sukeltos kančios ir nesantaikos kartais užsitęsia keletą metų. Tėvai pamažu vis labiau turi suvokti, jog vaikas jiems nepriklauso, kad jis turi gyventi „savo“, o ne jų gyvenimus.

  Kaip kiekvienas mūsų, taip ir neįgalus žmogus elgiasi kitaip nei jų tėvai. Patikėdami jį kitiems, leidžiame jam kitoje aplinkoje vystytis, skleistis, įgauti kitą dimensiją.

  Dievas sukūrė mane.

  Jis mane pasirinko.

  Jis atėjo gyventi manyje,

  Nes Jam manęs reikia (Motina Teresė)

   „Ombres et Lumière“, 2004, Nr. 144 Vertė Jūratė Terleckaitė

   

  Bernardinai.lt • Cupė ir Zupė kviečia susitikti Druskininkuose – jau rugsėjo 5 d. (penktadienį)

  Cupė ir Zupė

  2014 m. knygų mugei Bernardinai.lt išleido pasakų knygą vaikams ir ne vaikams „Cupės ir Zupės gyvenimas bei nepaprasti nuotykiai“. Jos kūrėjai – neeilinis duetas: mama, literatūrologė Silvija Laurenčikaitė ir sūnus, Jarlas Aleksandras Brantingas, garsėjantis savo originaliais tapybos darbais.

  Pavasarį autoriai su Cupe ir Zupe buvo nuskridę į Panevėžį, Grigiškes, Plungę.

  Šįkart patrauksime į Druskininkus – į gimtąjį muselių regioną.

  Jau šį penktadienį, rugsėjo 5 d. 16 val. Druskininkų m. savivaldybės bibliotekoje (V. Kudirkos g. 13) įvyks dar vienas, kiek kitoks susitikimas su autoriais ir Bernardinai.lt žurnaliste Jurga Lūžaite-Kajėniene.

  Susitikimo tema – „Skaitau knygą ir piešiu“. Ne tik pasikalbėsime, kaip gimsta pasakos ir jų iliustracijos, bet ir kartu su vaikais piešime Cupę ir Zupę, draugystę, semsimės įkvėpimo iš Jarlo ekspresyvių pristatymų ir čia pat gimstančių piešinių. Surengsime gyvą piešinių parodą.

  P.S. Jums tereikia atsinešti gerą nuotaiką – visa kita bus.

  P.P.S. Renginio metu knygą galėsite įsigyti už 20 Lt

  Kviečiame apsilankyti!

  Bernardinai.ltDedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.