Bernardinai.lt

Bernardinai.lt

Bernardinai.lt
 • Kodėl kinai pirmąsias Naujų metų dienas neskalbia drabužių, o moterys lieka namuose?

  Kinų Naujieji metai, dar kitaip žinomi kaip kinų pavasario festivalis – nacionalinė Kinijos šventė, kiekvienais metais švenčiama vis kitą, pirmąją kinų kalendoriaus, dieną. Šiais metai kinų Naujieji bus švenčiami sausio 28 d.

  Vienas iš kinų tautos kultūrinių bruožų  tvirtas tikėjimas įvairiais burtais ir užkalbėjimais, kurie, atliekami tam tikru metu, gali vienaip ar kitaip paveikti žmogaus gyvenimą. Ne išimtis ir Naujųjų metų sutikimo ritualai bei tradicijos. Tokį požiūrį galima vadinti „atgyvenusiu“, tačiau įdomu tai, jog ir šiandieninėje Kinijoje senųjų papročių vis dar laikomasi, o prietarais nuoširdžiai tikima.

  Štai keletas jų:

  1. Tikima, kad tris pirmąsias Naujųjų metų dienas negalima plauti galvos ir netgi praustis, nes taip bus pašalinama sėkmė visiems metams.
  2. Negalima ir skalbti drabužių  kelias dienas švenčiamas Shuisheno, kinų vandens dievo, gimtadienis  jam supykus visus metus jausis troškulys.
  3. Negalima šluoti grindų ar valyti dulkių, nes su jomis nuvaloma sėkmė.
  4. Žuvis Kinijoje – turtų simbolis. Naujųjų metų stalas neįsivaizduojamas be žuvies. Tikima, kad kuo daugiau jos bus suvalgoma palydint senus metus tuo finansiškai turtingesni bus ateinantys.
  5. Nesėkmę moteriai visiems ateinantiems metams gali užtraukti tiesiog... išėjimas iš namų ar bet koks pasirodymas viešumoje. Kinės kelias naujų metų dienas būna tik namuose.
  6. Jeigu pirmąją Naujų metų dieną verkia namuose esantis kūdikis - laukia nesėkmės. Dėl to vaikai tuo metu ypač saugomi, nepaliekami vieni.

  2017-ieji metai pagal kinų kalendorių  ugninio gaidžio metai. Kinų nauji metai jau seniai švenčiami ne tik Kinijoje ar aplinkinėse valstybėse, bet ir visame pasaulyje. Nespėjote įsimintinai palydėti praėjusių metų gruodžio 31-ąją? Tuomet turite antrą šansą tai padaryti švęsdami kinų Naujuosius metus paskutinį sausio mėnesio šeštadienį. Jeigu norite paminėti šią išskirtinę ir giliomis tradicijomis apipintą progą, keli lengvi, tradicinių kinų valgių receptai tikrai pravers.

  „Singapūro makaronai“

  „Singapūro makaronai“

  Jums reikės:

  Pakelio greitai paruošiamų azijietiškų makaronų SUN YAN (aštrių arba vištienos skonio) (85g)

  Dviejų puodelių pjaustytų pievagrybių

  Šaukšto alyvuogių aliejaus

  2 puodelių vandens

  Skiltelės česnako

  Šaukšto citrinos sulčių

  Šlakelio tabasco padažo

  2 mėlynųjų svogūnų

  Gaminimas

  Alygvuogių aliejuje pakepinkite česnaką, sudėkite pjaustytus pievagrybius.

  Įpilkite vandends ir suberkite prieskonių mišinį iš makaronų, troškinkite apie 5min.

  Sudėkite makaronus, smulkiai pjaustytus svogūnus, išmaišykite ir uždengę dangtį troškinkite apie 3min.

  Papuoškite žalumynais.                                       

  Skanaus! • Darbdavių signalas jaunimui: išbandykite save ir be diplomo

  Kasmet Lietuvos mokyklas baigia tūkstančiai abiturientų. Dalis jų iškart ima minti universitetų slenksčius, kiti gyvenimo tikslų ir prasmės ieško darbe ar kelionėse. Lietuvos darbdaviai kviečia jaunimą net ir neturint diplomo nebijoti išbandyti savo jėgas bankininkystėje, viešbučių ar mažmeninės prekybos sektoriuje. Dalis Vakarų kapitalo įmonių neslepia: vadovų karjera jose gali prasidėti nuo žemiausio laiptelio.

  Lietuvoje daugėja įmonių, kurios į savo gretas priima vis daugiau jaunų žmonių. Dalis jų dirbti pradeda vos palikę mokyklos suolą ir savo tikrąjį pašaukimą randa tik paragavę nekvalifikuotų darbuotojų duonos.

  Bilietas į karjerą – energija

  Viešbučių tinklo „Radisson Blu“ personalo vadovė Ilona Orintienė sako, kad tinkle Lietuvoje apie 20 proc. visų darbuotojų yra jauni žmonės iki 30 metų. „Radisson Blu viešbučiuose darbą randa net gimnazijų moksleiviai: viskas ko reikia, tai noras dirbti, smalsumas ir troškimas bendrauti su žmonėmis.

  „Mūsų verslo sritis – viešbučiai, žmonių aptarnavimas – tinkama vieta jauniems žmonėms. Mokyklas baigę jaunuoliai, paprastai, moka užsienio kalbas, tai mums – svarbu, o visų kitų darbo subtilybių mes išmokome“, – sako I. Orintienė.

  Pasak jos, ieškodami darbuotojų labiausiai dėmesį kreipia į tai, kiek žmogus turi energijos ir entuziazmo dirbti, noro bendrauti su klientais.

  „Galima norėti bendrauti su žmonėmis, bet neturėti energijos, o jos mūsų darbe labai reikia, todėl į tai kreipiame nemažai dėmesio. Reikia vidinio noro, degančių akių. Priimdami į darbą žiūrime, kaip jauni žmonės elgiasi, bendrauja, kiek dėmesio skiria mažoms, bet svarbioms aprangos, elgesio detalėms“, – pasakoja „Radisson Blu“ personalo vadovė.

  „Radisson Blu“ tinklas vienija 450 viešbučių visame pasaulyje, jo darbuotojams sudaromos galimybės dirbti kitame mieste, šalyje.

  Pasak jos, sunkiausia jų darbe yra ne apmokyti jaunus žmones, bet juos rasti. Tradiciniais būdais prisivilioti jaunų žmonių dirbti viešbutyje darosi sunku, todėl „Radisson Blu“ atstovai šiais metais jų dairysis ir „Litexpo“ parodoje „Studijos 2017“.

  Jaunimo svajonės – tarp banko ir parduotuvės

  „Swedbank“ Karjeros centro vadovė Agnė Jonaitytė-Karalienė sako, kad į jų duris beldžiasi gana daug jaunų žmonių.

  „Priimame praktikantus ir stažuotojus, norime jauniems žmonėms suteikti galimybę išmėginti savo jėgas didelėje įmonėje. Kviečiame stažuotis jaunuolius, neturinčius patirties, vėliau dalis jų lieka dirbti“, – sako A. Jonaitytė-Karalienė.

  „Swedbanke“ dirba apie 25 proc. jaunų žmonių. Banko atliktas darbdavio įvaizdžio tyrimas parodė, kad jauni žmonės nori dirbti šiame banke, laiko jį puikia vieta siekti karjeros.

  Pasak „Swedbank“ Karjeros centro vadovės, priimdami dirbti jaunus žmonės personalo atrankos specialistai vertina, ar žmogus yra komunikabilus ir savarankiškas, taip pat norima, kad jaunuoliai būtų lankstūs, atkaklūs ir gebėtų dirbti dideliame kolektyve.

  DNB banke įsidarbina maždaug kas trečias praktikos atlikti atėjęs studentas. Banko personalo vadovė Elvina Nagelytė-Boboriko sako, kad ateina daug studentų, dalis jų, kolegijų, kiti – universitetų auklėtiniai.

  „Jauni žmonės nori pas mus atlikti praktiką, dalis jų – lieka. Jaunų, studijuojančių žmonių mūsų banke yra apie 10 proc.“, – pasakoja DNB banko personalo vadovė.

  Prekybos tinklas „Lidl“ vos įsikūręs mūsų šalyje sulaukė būrio norinčiųjų dirbti. Pasak „Lidl Lietuvos“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos projektų vadovės Valerijos Lebedevos, siekiama pritraukti talentingus ir motyvuotus darbuotojus.


  „Sulaukiame didelio jaunų žmonių susidomėjimo. Įvairi ir dinamiška „Lidl“ veiklos specifika lemia, kad prie mūsų kolektyvo gali prisijungti įvairios kvalifikacijos motyvuoti asmenys: patyrę prekybos profesionalai, profesinį kelią pradedantys absolventai, aukštos kvalifikacijos įvairių prekybos sričių specialistai ar pagrindinį išsilavinimą įgiję žmonės“, – vardija V. Lebedeva.

  Anot jos, „Lidl“ Lietuvoje nesunkiai rado darbuotojų. Bendrovės vardas ir vakarietiška verslo kultūra skatino jaunus ir vyresnius žmonės ieškoti darbo šioje įmonėje.

  „Norint siekti karjeros „Lidl„ galima pradėti ir nuo darbo parduotuvėje. Šis, beje, įtrauktas ir į daugelio būsimųjų vadovų įvadinių mokymų programą“, – atskleidžia V. Lebedeva.

  Diplomas nebūtinas, bet kvalifikacija – reikalinga

  Lietuvos darbo biržos duomenimis 2017 m. sausio 1 d. darbo ieškančių jaunuolių iki 29 m. mūsų šalyje buvo daugiau nei 24 tūkst. Šiandien jaunimas sudaro apie 16 proc. visų bedarbių, daugiau nei pusė jų – turintys vidurinį išsilavinimą.

  Jauniems žmonėms, kurie neturi išsilavinimo ir profesinės kvalifikacijos, įsidarbinti yra gerokai sunkiau, o ir įsidarbinus išsilaikyti darbo rinkoje nelengva. Daugiau kaip pusė – visų darbo pasiūlymų 2016 m. buvo skirti kvalifikuotiems ir tik 20 proc. – nekvalifikuotiems bedarbiams.

  Darbo rinkoje šiuo metu itin reikalingi pardavimo specialistai, gydytojai, paštininkai, slaugytojai ir ikimokyklinio ugdymo mokytojai. Pasak specialistų, nebūtina baigti universitetą, kad turėtum darbą. Geri savo srities žinovai gali neturėti aukštojo mokslo diplomo, bet profesinė kvalifikacija būtina, jei norisi gauti geresnį darbo pasiūlymą.

  Tarptautinė mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2017“ vyks vasario 2-4 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“. #Laisvėrinktis • Augantiems iššūkiams mokyklose spręsti – naujas projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!”

  Viešoji įstaiga „Mokyklų tobulino centras“ (MTC), devintus metus įgyvendinanti jaunųjų mokytojų pritraukimo programą „Renkuosi mokyti“, pradeda naują projektą „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai“. Juo siekiama tvarių vadovavimo, ugdymo ir bendravimo pokyčių mokyklų bendruomenėse įtraukiant ir mokinius, ir mokytojus, ir mokyklų vadovus. Projekto metu bus remiamasi įtraukiojo ugdymo samprata bei sėkminga programos „Renkuosi mokyti!“ patirtimi.

  Imtis naujo projekto, pasak MTC steigėjos Eglės Pranckūnienės, paskatino įsisenėjusios mokyklų problemos. „Mokinių pasiekimų tyrimų duomenys rodo, kad penktadalis 15-os metų sulaukusių moksleivių neturi bazinio raštingumo. Dėl augančios socialinės ir ekonominės atskirties, taip pat individualizuoto mokymo stokos negerėja mokinių pasiekimų lygis bei jų pasitenkinimas pačia mokykla. Be to, prognozuojama, kad nuo 2018-ųjų Lietuvoje ims trūkti mokytojų, nes talentingiausi jauni žmonės nenoriai renkasi mokytojo profesiją. Akivaizdu, kad mums reikia programų ir projektų, kurie padėtų mokykloms susidoroti su sudėtingais iššūkiais. To mes ir siekiame“, – sako E. Pranckūnienė.

  Planuojama, kad projekte „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai“ per dvejus metus iš viso dalyvaus 30 šalies mokyklų. Kiekvienoje iš jų dirbs programos „Renkuosi mokyti“ mokytojas, specialūs kvalifikuoti mentoriai. Mokyklų vadovai savo vadybines kompetencijas tobulins ilgalaikėje tarptautinėje mokymosi programoje, parengtoje kartu su organizacija „International Leadership Associates“. Atrinkti mokyklų mokytojai savo kvalifikaciją kels tęstinėje mokymosi programoje „Įtraukusis ugdymas klasėje“. Projekto metu į daugelį procesų bus siekiama įtraukti ir pačius moksleivius bei jų tėvus.

  „Norime, kad kiekvienas mokinys patirtų mokymosi sėkmę. Tam reikia pozityvios ir atviros aplinkos, naujo požiūrio į ugdymą, vadovavimą mokyklai, aktyvesnio visos bendruomenės įsitraukimo“, – pasakoja naujo projekto vadovė Indrė Stakėnienė.

  Pasak I. Stakėnienės, projekto tikslai glaudžiai siejasi su naujosios vyriausybės prioritetais – kelti mokytojo profesijos reputaciją ir didinti jos patrauklumą, skatinti mokyklose individualizuotą mokymą ir taip gerinti moksleivių pasitekinimą, žinių lygį, atmosferą mokyklose. „Norime labai aiškiai matuoti projekto rezultatus, matyti pažangą, todėl atrinktose mokyklose bus atliekamas kompleksiškas pažangos tyrimas. Labai tikimės, kad vėliau dalyviai dalinsis savo patirtimi, perduos patirtį kitoms Lietuvos mokykloms“, – sako I. Stakėnienė.

  Įgyvendinant projektą „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai“ MTC bendradarbiaus su „Vilniaus prekybos paramos fondu DABAR“. Kaip pagrindinis projekto partneris šis fondas per dvejus metus iš viso numato skirti daugiau kaip 700 tūkst. eurų finansavimą.

  Pasak fondo direktorės Elenos Aleknavičienės, nuosekli ilgametė MTC veikla ir jų vykdomi projektai turi apčiuopiamos naudos šalies švietimo kokybei, todėl norima prisidėti prie tolesnių centro projektų ir padėti plėsti jų įtaką, kad vis daugiau mokinių pajustų teigiamus ir visapusiškus pokyčius savo mokyklose.

  Projekto „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai“ dalyvių atranka prasidės jau netrukus. Anketą internete www.renkuosimokyti.lt bus galima pildyti iki vasario 27 dienos. Tikimasi pritraukti ne tik didmiesčių, bet ir mažesnių Lietuvos miestelių mokyklas. Pagal specialius kriterijus iš viso bus atrinktos 30 mokyklų. Pirmasis projekto etapas startuos jau šiais mokslo metais – rugsėjo mėnesį.

  Apie MTC:

  1999 m. įkurtas MTC įgyvendina įvairius, Lietuvos švietimo tobulėjimą skatinančius projektus, konsultuoja pedagogus, mokyklas, savivaldybių, valstybines bei nevyriausybines, verslo organizacijas švietimo klausimais Lietuvoje ir kitose šalyse, sudaro sąlygas Lietuvos ir užsienio švietėjams dalintis patirtimi. MTC jau devynerius metus vykdo programą „Renkuosi mokyti“, kuri parengė daugiau kaip 100 jaunų mokytojų ir sudarė sąlygas jiems dirbti šalies mokyklose. Šiuo metu didžioji dauguma, apie 80 proc., jų ir toliau dirba mokyklose, o 8 programos dalyviai užima mokyklų direktorių ir pavaduotojų pareigas. • Oficialu: „Samsung“ rado tikrąją „Galaxy Note 7“ sprogimo priežastį

  „Samsung“ kompanija sukūrė tikrąją mokslinių tyrimų laboratoriją, pasamdė 700 darbuotojų daugiau nei 200 tūkst. išmaniųjų telefonų ir 30 tūkst. baterijų tyrimams. Taip pat dėl „Note 7“ įrenginio problemos aptikimo „Samsung“ kreipėsi į trečiųjų šalių tyrimų bendroves. 

  „Galaxy Note 7“ sprogimo priežastis

  Rezultatai

  Tyrimai parodė, kad abu „Galaxy Note 7“ baterijų variantai turėjo konstrukcijos problemų.  Pirmosios baterijos buvo tiekiamos su trūkumų turinčiais neigiamais elektrodais. Antrojo tiekėjo baterijos pasižymėjo gamybos proceso defektais – ultragarsinis suvirinimas buvo pažeidęs teigiamą elektrodą.   

  Geros naujienos

  „Samsung“ suformavo „Battery Advisory Group“ grupę, kurią sudaro baterijų srities konsultantai ir ekspertai. Jie sukūrė 8 pakopų įrenginių baterijų testavimą, kuris turėtų padėti išvengti panašių sprogstančių išmaniųjų telefonų baterijų problemų. Šio testavimo proceso eigoje bus tikrinamas baterijų atsparumas perkaitimui, išoriniai defektai. Taip pat šio proceso metu bus atliekamas baterijų rentgenas, jos bus išardomos ir nustatoma įvairi įtampa, su kuria baterijos bus testuojamos 5 dienas darbinėmis sąlygomis.

  8 pakopų testavimo proceso etapai

  1. Patvarumo testas (angl. Durability test). Procesas, kuriuo metu dirbtinai sukeliamas trumpas jungimas, taikomos ekstremalios temperatūros ilgojo įkrovimo metu ir kiti patvarumą įvertinantys procesai ir bandymai.
  2. Vizualinė apžiūra (angl. Visual Inspection). Standartizuotų ir objektyvių kriterijų pagrindu apžiūrima kiekviena baterija.
  3. Rentgenas (angl. X-Ray). Vidinis tikrinimas norint aptikti bet kokias baterijos anomalijas.
  4. Įkrovimo ir iškrovimo testas (angl. Charge and Discharge Test). Baterijoms taikomas didelio masto įkrovimo ir iškrovimo testas.
  5. TVOC testas (angl. TVOC (Total Volatile Organic Compound) Test). Testuojama menkiausia lakiųjų organinių junginių nutekėjimo galimybė.
  6. Išardymo testas (angl. Disassembling Test). Baterijos demontuojamos siekiant nustatyti baterijos kokybę ir patikrinti suvirinimo ir izoliacijos juostos būklę.
  7. Paspartinto naudojimo testas (angl. Accelerated Usage Test). Intensyvus testas, kuriuo metu simuliuojami paspartinto naudojimosi scenarijai.
  8. ΔOCV testas (angl. ΔOCV (Delta Open Circuit Voltage) Test). Tikrinami bet kokie įtampos pokyčiai visame gamybos procese nuo komponentų iki surinkto prietaiso lygių.

  Varle.lt specialistų teigimu, nepaisant to, kad ko gero „Samsung Galaxy Note 7“ tapo ryškiausia sprogstančių išmaniųjų baterijų žvaigžde, negalima teigti, kad vienas ar kitas išmaniųjų telefonų gamintojas siūlo užsidegti ar sprogti linkusius įrenginius, nes tai gali atsitikti kiekvieno, net ir brangiausio telefono baterijai.  • Gripo epidemijas paskelbė aštuonios šalies savivaldybės

  Nuotraukos autorė Rūta Kalmuka/BFL
  © Baltijos fotografijos linija

  Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai informuoja, jog sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) sparčiai auga visoje Lietuvoje ir jau perkopė epideminį lygį. Iš 60 šalies savivaldybių gripo epidemiją paskelbė aštuonios. Gripo epidemija šiandien paskelbta Panevėžio miesto ir Kėdainių rajono savivaldybėse. Epidemijos paskelbtos ir Kauno miesto, Jonavos, Varėnos, Prienų, Švenčionių ir Zarasų rajono savivaldybėse.

  2016-2017 M. GRIPO SEZONO METU EPIDEMIJĄ PASKELBĖ:

  Nr.

  Administracinė teritorija

  Sergamumo rodiklis 10 tūkst. gyv.

  Epidemijos paskelbimo data

  1.

  Kauno miesto sav.

  138,6

  2017.01.16 (3 sav.)

  2.

  Jonavos rajono sav.

  134,27

  2017.01.17 (3sav.)

  3.

  Varėnos rajono sav.

  140,63

  2017.01.20 (3 sav.)

  4.

  Prienų rajono sav.

  204,05

  2017.01.23 (4 sav.) vakar

  5.

  Švenčionių r. sav.

  198,30

  2017.01.23 (4 sav.) vakar

  6.

  Zarasų r. sav.

  108,87

  2017.01.23 (4 sav.) vakar

  7.

  Kėdainių r. sav.

  155,8

  2017.01.24 (4 sav.) šiandien

  8.

  Panevėžio m. sav.

  246,77

  2017.01.24 (4 sav.) šiandien

  Kasdien augant sergamumui gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, medikai pataria vengti masinio susibūrimo vietų ir sąlyčio su sergančiais asmenimis, jei įmanoma, atidėti renginius, taip pat dažnai plauti rankas, o susirgus gydytis namuose ir neiti į mokyklą ar darbą.

  Trečiąją šių metų savaitę (2017 m. sausio 16-22 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis buvo 123,5 atv./10 tūkst. gyventojų. Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų buvo gerokai mažiau – 79,2 atv./10 tūkst.  gyventojų.

  Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 3-ąją savaitę registruotas Šiaulių administracinėje teritorijoje, o didžiausias – Kauno administracinėje teritorijoje.

  3-ąją metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę buvo paguldytas 181 asmuo: 1 nėščioji, 23 vaikai iki 2 metų amžiaus, 79 asmenys iki 17 metų, kiti - suaugusieji. 10 asmenų gydyti intensyviosios terapijos skyriuje. Daugiausiai sergančiųjų buvo Kauno, Klaipėdos ir Vilniaus apskrityse.
   
  2016-2017 m. gripo sezono metu registruoti 3 mirties nuo gripo atvejai. 

  Epidemiją skelbia savivaldybės

  ULAC medikai primena, kad gripo epidemiją skelbia savivaldybės. Vertindamos sergamumą kaip epideminį, teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos taip pat atsižvelgia į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką ir kitus ypatumus ir primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atv./10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų. • VTEK vadovas R. Valentukevičius atsisako trauktis iš pareigų

  Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pirmininkas Romas Valentukevičius atsisako trauktis iš pareigų.

  „Aš nesijaučiu nė trupučiuko kaltas ir nusižengęs Konstitucijai, įstatymui ar VTEK reglamentui, atsakydamas Seimo narei į jos prašymą paaiškinti, ar ji privalo deklaruoti (interesus), ar neprivalo“,– antradienį žurnalistams Seime sakė R. Valentukevičius.

  Jis tvirtino norintis pasitikėjimą pasitikrinti Seime.

  „Todėl aš nejausdamas jokios kaltės atsistatydinimą atmetu ir parašiau prašymą Seimo pirmininkui, kad spręstų mano pasitikėjimo klausimą Seime“, – sakė VTEK vadovas.

  Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis antradienį gavo R. Valentukevičiaus raštą, kad jis nepriima parlamento vadovo raginimo atsistatydinti, BNS informavo Seimo vadovo patarėja Dalia Vencevičienė.

  VTEK vadovas teigia, kad V. Pranckietis buvo suklaidintas, o jis pats elgėsi pagal įstatymus. Anot R. Valentukevičiaus, jeigu savo noru atsistatydintų iš pareigų, jis pakenktų savo reputacijai, nes sudaryti prielaidas manyti, kad nesilaikė įstatymų.

  Seimo pirmininkas praėjusią savaitę paragino R. Valentukevičių trauktis iš pareigų, nes šis priėmė vienasmenį sprendimą, jog parlamentarė Greta Kildišienė neprivalėjo deklaruoti, kad naudojasi mamos iš „Agrokoncerno“ nuomojamu automobiliu, ir taip pažemino institucijos reputaciją. Tuomet V.Pranckietis minėjo, kad nesulaukęs VTEK vadovo atsistatydinimo pareiškimo, inicijuosiąs jo atleidimo procedūrą.

  „Aš nepadariau jokio vienasmenio sprendimo, aš tokių vienasmenių sprendimų, berods, esu minėjęs ir žiniasklaida yra transliavusi, kad esu priėmęs per 200. Klausia Seimo nariai, ar aš privalau tą deklaruoti ar tą, ir aš atsakinėju, tai yra ir elektroniniu paštu, ir telefonu konsultuojama, ir pagaliau raštiškai“, – antradienį Seime žurnalistams teigė R. Valentukevičius.

  Jis pabrėžė, kad komisija svarsto kitus dalykus, o dėl įstatymo išaiškinimo nereikia kviesti VTEK narių posėdžio.

  „Aš turiu raštą „Dėl išaiškinimo“, tai yra ne sprendimas, ne komisijos, ne kieno nors, o įstatymo išaiškinimas. (...) Tai yra normali praktika“, – tvirtino jis.

  „Manau, kad teisingiausias sprendimas bus priimtas Seime. Jeigu bus pareikštas nepasitikėjimas, aš išeisiu ramia sąžine ir užleisiu šias pareigas“, – sakė VTEK pirmininkas.

  Tuo tarpu pranešama, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų atstovas, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis inicijuos teikimą dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) vadovo Romo Valentukevičiaus atleidimo, šiam atsisakius trauktis iš pareigų.

  „Jis prašo vertinti Seime jo pasitikėjimą kaip pareigūnu. Tai ne tas sprendimas, kurio aš tikėjausi, ir manau, kad vis tiktai mes vertinsime pasitikėjimą Seime, kaip Seimo statutas numato, kai penktadalio Seimo narių, arba komiteto, arba Seimo valdybos sprendimu vertinamas pasitikėjimas“, – antradienį žurnalistams Seime sakė V. Pranckietis.

  Pagal Seimo statutą, pasiūlymą atleisti iš pareigų Seimo skiriamą institucijos vadovą gali pateikti Seimo valdyba, komitetas ar ne mažiau kaip penktadalis Seimo narių. Sprendimas atleisti institucijos vadovą dėl nepasitikėjimo priimamas slaptu balsavimu, tam riekia daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų.

  Praėjusią savaitę Seimo pirmininkas paragino trauktis R. Valentukevičių iš pareigų, nes šis priėmė vienasmenį sprendimą, jog parlamentarė Greta Kildišienė neprivalėjo deklaruoti, kad naudojasi mamos iš „Agrokoncerno“ nuomojamu automobiliu, ir taip pažemino institucijos reputaciją. Tuomet V. Pranckietis minėjo, kad nesulaukęs VTEK vadovo atsistatydinimo pareiškimo, inicijuosiąs jo atleidimo procedūrą.

  Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vadovo kandidatūrą teikia Seimo pirmininkas, o dėl jo paskyrimo ir atleidimo balsuoja visas parlamentas. • Vaistų kainų mažinimas bus pasitikėjimo testas naujam ministrui

  Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad iki šiol vaistų kompensavimo problemos būdavo piktybiškai nesprendžiamos. Šalies vadovės teigimu, šis klausimas bus pasitikėjimo testu naujam sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai.

  Antradienį tokią šalies vadovės poziciją žurnalistams perdavė prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė po šalies vadovės susitikimo su ministru ir kontrolės institucijų atstovais.

  Anot jos, Sveikatos apsaugos ministerija iki šiol piktybiškai ignoravo šią problemą, stebimas „nepateisinamas neveikimas“.

  Pasak patarėjos, kainų mažinimas ir sistemos skaidrinimas bus „pasitikėjimo testas naujajam ministrui“.

  „Neskaidri, blogai kontroliuojama sistema sudaro sąlygas korupcijai ir neteisėtam lobizmui. Iki šiol nė vienas sveikatos apsaugos ministras nesiryžo reformuoti vaistų kompensavimo sistemos, kasmet reikalaujančios vis daugiau lėšų (...) Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) reguliuojama vaistų kompensavimo sistema sukelia dirbtines kliūtis patekti į šalies rinką pigesniems ir efektyvesniems vaistams“, - po susitikimo paskelbė Prezidentūra.

  A. Veryga žadėjo, kad pirmieji po šio susitikimo jo darbai dėl vaistų kainų bus Privalomojo sveikatos draudimo tarybos (DSDF) bei vaistų klausimais dirbančių ministerijos darbuotojų peržiūrėjimas.

  „PSDF taryba, aš manau, savaitės gali būti klausimas, ministerijos žmonės, jūs puikiai suprantate, yra valstybės tarnautojai ir reorganizacijos institucijose neįvyksta per dieną, tai yra truputį ilgesnio termino klausimas, bet pokyčiai tikrai bus. (...) Galima kalbėti tiesiogiai apie korupciją ir lobizmą, jeigu turi faktus, aš neturiu tokių faktų, kad galėčiau mesti į konkretų žmogų, kad būčiau pagavęs už rankos imant pinigus ar žinočiau kažkokius susitarimus, bet tai, kad situacija tiek laiko nesikeičia, matyt, ir leidžia susidaryti tokį įspūdį, kad egzistuoja nusistovėję susitarimai ar schemos, kokiais būdais tie pokyčiai neįvyksta“, - kalbėjo ministras.

  A. Veryga taip pat sakė, kad tarp planų, kaip mažinti farmacininkų įtaką medikams, yra idėja eliminuoti tiesiogiai pramonės finansuojamus ir organizuojamus medikų mokymus, juos, pavyzdžiui, leidžiant remti tik per specialų fondą. Be to, jis žadėjo, kad bus sukurta kontrolinių vaisų pirkimų sistema, kuri leistų geriau sukontroliuoti vaistines. Vaistus atpiginti, pasak ministro, galėtų ir bendri su kitomis šalimis jų pirkimai.

  Susitikime Prezidentūroje taip pat dalyvavo Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė, kompensuojamų vaistų auditą atlikusios Valstybės kontrolės ekspertės.Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.