Kviečiame susipažinti su atlikto mokslinio tyrimo "Prokurorų požiūrio į reformą ir patiriamą stresą" ataskaita

Bernardinai.lt

Bernardinai.lt naujienos

Bernardinai.lt naujienų srautas

Bernardinai.lt

 • Šiauliuose – Pasaulinė lyderystės konferencija

  Jau 5 kartą Lietuvoje vyksta Pasaulinė lyderystės konferencija. Lapkričio 14 – 15 d. vyko Klaipėdoje, praėjusį savaitgalį – lapkričio 21 – 22 d. vyko Vilniuje bei lapkričio 27 – 28 d. vyks Šiauliuose. Beje, Šiauliuose šis renginys rengiama pirmą kartą. Visos Lietuvos mastu šiais metais konferencijoje dalyvauja per 1000 žmonių.

  Ši konferencija Lietuvoje organizuojama jau penktus metus, bet jos šaknys JAV, netoli Čikagos. Stebėti šio jau pasauliniu tapusio forumo kasmet į Čikagą suvažiuoja apie 12 tūkst. paties įvairiausio rango vadovų ir lyderių: nuo mokyklų mokytojų, direktorių, bažnyčių, nevyriausybinių organizacijų vadovų iki pasaulio verslo didžiūnų.

  Lietuvoje šias Pasaulinės lyderystės konferencijas organizuoja LCC tarptautinis universitetas, Miesto bažnyčia ir Gerosios naujienos centras.
  Kelerius metus ši konferencija vyko tik Čikagoje, vėliau, panaudojus palydovinę sistemą, buvo transliuojama į 350 miestų Šiaurės Amerikoje. Prieš 10 metų renginys pasiekė kitas šalis - Skandinaviją, Vokietiją. Pasikeitė konferencijos formatas: pranešimai išverčiami į vietinę kalbą ir įgarsinami į DVD. Todėl ji labai išplito - šiais metais vyks 107 pasaulio šalyse. Kasmet konferencijoje dalyvauja apie 200 000 žmonių.

  Pasaulinės lyderystės konferencijos įrašuose šiemet pasisakė „General Electric“ vadovas Jeffrey Immeltas, verslo bestselerių autorius Patrickas Lencionis, Ugandos mokesčių inspekcijos, organizaciją ištraukusios iš korupcijos gniaužtų, komisarė Allena Catherine Kagina ir kiti.

  Vilniuje savo patirtimi dalijosi ir vietiniai savo srityje pasiekę gražių rezultatų, sėkmingi žmonės, kaip Tele2 generalinis direktorius Petras Masiulis. Jis be kita ko pastebėjo: „Daug knygų apie sėkmę paprasčiausiai skatina manipuliacijas ir augina egoizmą ir ilgalaikės sėkmės nesukuria, tokias knygas galima tiesiog mesti į šiukšlių dėžę.“ Ir ragino vadovautis Šv. Rašto principu, kuriuo jis remiasi savo praktikoje:  „Nedaryk kitam to, ko pats nenorėtum, kad tau darytų“. Beje, šis principas, anot P. Masiulio, būtent padėjo pasiekti aukštumų tiek asmeninėje, tiek profesinėje veikloje.

  Pasaulinę lyderystės konferenciją 1992 m. pradėjo „Willow Creek“ asociacija, kurios pagrindinis steigėjas - Bilas Haibelsas - vadovauja vienai didžiausių JAV bažnyčių. Mintis surengti konferenciją gimė stebint bažnyčias visame pasaulyje. Nors pastoriai seminarijose įgyja teologinį išsilavinimą, bet pradėję tarnauti bendruomenėje pamato, jog tai labai sudėtingas darbas. Tai ne tik pamokslavimas sekmadienį, bet ir žmonių bei komandos subūrimas, jos motyvavimas. Matydamas bažnyčių spragas, B. Haibelsas nusprendė surengti konferenciją, kurioje kalbėtų ne apie teologiją, bet apie lyderystę. Pirmoje konferencijoje susirinko daugiau nei 2 000 dalyvių: dvasininkų, bažnyčios tarnautojų, nevalstybinių organizacijų ir verslo įmonių vadovų, suvokiančių vadovavimo sudėtingumą ir norinčių kasmet tobulinti savo vadovavimo įgūdžius. 

  Kuršėniškis VšĮ „Eterna vita“ vadovas Romas Tuominis, vykęs į konferenciją su savo vidurinėliu sūnumi Emiliu, neslėpė, kad jo septyniolikmečiam sūnui, būtent, tai, kad pasaulio grandai vadovaujasi versle krikščioniškais principais, padarė patį didžiausią įspūdį. „Sūnus sako, jog jį sužavėjo tai, kad nei „General Eletric“ vadovas J.Immeltas, nei prodiuseris ir režisierius Tyleris Perry's nebijo būti atviri, neslepia savo dvasingumo, jie apie tikėjimą kalbėjo taip subtiliai, kad tai visiškai netrikdė ir netikinčios auditorijos - kalbėjo R. Tuominis, besidžiaugiantis, kad ši įkvepianti konferencija atkeliauja ir į Šiaulių kraštą.

  R.Tuominis sako, jog asmeniškai jam, kaip vadovui, buvo įdomu pamatyti, jog amerikiečiai lyderiai nebijo viešai pasidalyti ne tik savo sėkme, o ir išmoktomis asmeninio nuosmukio pamokomis.

  Lyderystės konferencijoje kalbama ne tik apie sėkmingus verslus, bet ir kitų sričių pavyzdžius. Ugandos mokesčių sistemos reformatorė konferencijoje atkreipė dėmesį, kad Afrikos žemyno ekonomika sparčiai kyla, bet viena iš esminių problemų yra įsikerojusi korupcija. Ši problema aktuali buvo ir mokesčių inspekcijoje Ugandoje. Paskirta mokesčių inspekcijos vadove Allena Catherine Kagina padarė stulbinančias reformas šioje institucijoje. Pradžioje atleido visus darbuotojus, o paskui naujai iš buvusių ir naujų žmonių suformavo komandą, kuri keitė pačios mokesčių surinkimo įstaigos įvaizdį. Savo darbuotojus vesdavo į visuomenę dirbti naudingų darbų talkų pavidalu, kad žmonės suvoktu, kad tai nėra tik mokesčius „išmušinėjanti“ įstaiga, bet žmonės, institucija tarnaujanti visos visuomenės labui. Galiausiai rezultatai buvo tokie, kad mokesčių surenkama buvo 300 procentų daugiau nei prieš reformą.

  Šių lyderystės konferencijų sumanytojas ir organizatorius Saulius Karosas teigia: „Lietuvoje pastebiu nesveiką dalyką - iniciatyvos trūkumą, apatiją, kas nors kitas tegu padaro, tik ne aš. Tai paprasčiausias atsakomybės nusimetimas. Dažnai matai žmones kopiant karjeros laiptais, siekiant aukštesnių pareigų ar didesnės įtakos iš savanaudiškų paskatų. Tačiau lyderystė pirmiausia turi būti tarnaujanti kitiems.  Pirmaisiais metais po Lietuvos Nepriklausomybės verslas buvo lyg laukinis kapitalizmas - daug godumo, daug noro greitai pralobti. Mes norime propaguoti kitokią lyderystę. Konferencijoje kalba žmonės, kurie yra pasaulinio lygio lyderiai - išties daug pasiekę savo srityje ir savo pavyzdžiu bei pasidalinta patirtim įkvepia ir kitus.“

  Juozas Dapšauskas

  Bernardinai.lt • A. Jaceniukas patvirtintas Ukrainos ministru pirmininku

  Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pasveikino ketvirtadienį Ukrainos Ministru Pirmininku patvirtintą Arsenijų Jaceniuką.
   
  „Leiskite nuoširdžiai pasveikinti Ukrainos Aukščiausiajai Radai patvirtinus Jus naujai Ukrainos Ministro Pirmininko kadencijai. Lietuvos Respublikos Vyriausybės vardu linkiu Jums visokeriopos sėkmės ir esu pasirengęs bendradarbiauti su Jūsų ministrų kabinetu Lietuvos ir Ukrainos tautų labui“, – sakoma premjero A. Butkevičiaus sveikinimo laiške.
   
  Pasak Lietuvos Vyriausybės vadovo, demokratinių jėgų laimėjimas Ukrainos Rados rinkimuose ir naujos Vyriausybės paskyrimas šiuo ypatingai įtemptu Ukrainai ir visai Europai laikotarpiu dar kartą paliudijo europinį Ukrainos žmonių pasirinkimą.
   
  „Linkiu Jūsų Vyriausybei ryžto ir atkaklumo įgyvendinant sudėtingas struktūrines šalies ūkio reformas, siekiant šalies suklestėjimo ir piliečių gerovės. Leiskite Jus patikinti, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė rems Jūsų vadovaujamo ministrų kabineto pastangas siekti visapusiško demokratinės Ukrainos klestėjimo“, – sako Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.

  Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė pasveikino naująjį Ukrainos Aukščiausiosios Rados Pirmininką Volodymyrą Hroismaną.

  Bernardinai.lt • Advento kelionėj kasdienė meditacija lydės „Bernardinai.lt“ skaitytojus

  Adventas – nuščiuvimo ir susitelkimo laikas prieš didžiąsias šventes. Pasiruošimas švęsti svarbius įvykius yra ne mažiau svarbus nei pati šventė. Kokie būsime prie Kalėdų slenksčio? Tai priklausys ir nuo mūsų. Nors ne visi turime galimybę skirti keletą dienų dvasiniam susikaupimui, tačiau bent porą minučių asmeniniam pokalbiui su Dievu galima atrasti. 

  Jau keletą metų Bernardinai.lt skaitytojai turi galimybę prenumeruoti naujienlaiškį su kasdiene meditacija – impulsu dienai, kurį šiais metais parengs įvairių vienuolijų seserys.

  Kviečiame  prenumeruoti sau ir savo artimiesiems!

  Naujielaiškio prenumerata čia.  Pasirinkti temą „Kasdienė advento meditacija“.

  Bernardinai.lt • Pagalba tėvų globos netekusiems vaikams, įvaikinusioms ir vaikus globojančioms šeimoms

  VšĮ Vaiko ir tėvų centras „Aš ir mes“ jau ketvirtus metus Kauno mieste vykdo Globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paieškos, rengimo, atrankos, konsultavimo ir pagalbos jiems teikimo paslaugų projektą „Priimk kitokį...“, kurį finansuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

  2014 metais 4 šeimos, ketinančios įsivaikinti arba globoti vaikus, dalyvavo VšĮ Vaiko ir tėvų centro „Aš ir mes“ socialinių darbuotojų organizuotuose mokymuose, buvo atlikti šeimų vertinimai bei atranka dėl jų tinkamumo tapti įtėviais arba globėjais. Šiuo metu mokymuose dalyvauja dar 4 šeimos ir 1 savo šeimos nesukūręs asmuo. 2 iš šių šeimų, ketinančių įsivaikinti/globoti vaikus, jau augina savo biologinius vaikus.

  VšĮ Vaiko ir tėvų centro „Aš ir mes“ socialiniai darbuotojai nuolat teikia  socialinę bei psichologinę pagalbą vaikus globojančioms ir įsivaikinusioms šeimoms, jas konsultuoja, organizuoja tęstinius mokymus bei savitarpio paramos grupes. Į šiuos mokymus renkasi šeimos, norinčios įgyti daugiau pozityvios tėvystės įgūdžių, ieško atsakymų į klausimus, kurie kyla bendraujant su įvaikintais arba globojamais vaikais, jaučia poreikį dalintis savo patirtimis su kitomis šeimomis. Šiais metais jau įvyko 7 tęstinių mokymų užsiėmimai.

  Šeimų, kurios apsisprendžia įvaikinti arba globoti savo tėvus praradusius vaikus, Kauno mieste, kaip ir visoje Lietuvoje,  nuolat trūksta. Todėl asmenys, kuriems artima įvaikinimo arba vaikų globos idėja, kurie norėtų apie tai sužinoti daugiau, kviečiami kreiptis į VšĮ Vaiko ir tėvų centrą „Aš ir mes“ tel.: 8684 37160, el. paštu: casirmes@gmail.com arba į Vaiko teisių apsaugos skyrių.

  Bernardinai.lt • Atlikta pirmoji Lietuvoje kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra

  Praėjusią savaitę Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkochirurgijos klinikoje pirmą kartą Lietuvoje buvo sėkmingai atlikta kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra. Tokiu būdu pacientės, baigusios visus vėžio gydymo etapus, ateityje turės galimybę natūraliu keliu susilaukti vaikų.

  Chirurginių operacijų metu 29 m. ir 27 m. negimdžiusioms pacientėms, sergančioms kiaušidžių vėžiu, buvo paimti naviko nepaliesti kiaušidės audinio fragmentai krioprezervacijai – ilgalaikiam užšaldymui.

  Abi pacientės laisva valia pareiškė norą ir sutikimą dalyvauti  šių metų liepą Nacionaliniame vėžio institute pradėtoje vykdyti „Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programoje“.  Planinės operacijos metu pacientėms buvo paimti ir NVI Mokslinių tyrimų centro Biobanke užšaldyti kiaušidžių audinio mėginiai, kurie bus saugomi kriosaugyklose ilgą laiką (ilgiau nei 1 metus).

  „Taikant sveiko kiaušidžių audinio užšaldymo metodą, operacijos metu kiaušidės žievinis sluoksnis, kuriame yra pirminių folikulų, atskiriamas ir užšaldomas, o baigus gydymą, remisijos periodu, atšildomas ir transplantuojamas atgal į moters organizmą, –  sako  „Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo programos“  vadovė dr. Ž. Gudlevičienė. – Tokiu būdu ne tik išsprendžiama moters vaisingumo problema, bet ir atkuriama natūrali hormonų gamyba, moterims nereikia skirti papildomos pakaitinės hormonų terapijos.“

  Pasak dr. Ž. Gudlevičienės, vis dažniau onkologinės ligos diagnozuojamos jauno amžiaus pacientams. „Taikant ankstyvąją navikų diagnostiką ir pažangų gydymą šių asmenų išgyvenamumas ženkliai gerėja, todėl dauguma jauno amžiaus pacientų po vėžio gydymo susiduria su nevaisingumo problema, – sako dr. Ž. Gudlevičienė. – Moterims tai dažniausiai būna dėl priešlaikinio kiaušidžių rezervo išsekimo, vyrams – dėl operacijos metu pašalinamų sėklidžių.“

  „Labai esame patenkinti, galėdami mūsų jaunoms vėžiu susirgusioms pacientėms suteikti galimybę po chemoterapinio gydymo, kuris bus skiriamas po chirurginio kiaušidžių pašalinimo, gyventi kokybiškai ir natūraliu keliu susilaukti vaikų,” – sako NVI Onkoginekologijos skyriaus gydytojas onkologas ginekologas dr. Kąstytis Žilinskas, atlikęs pirmąją operaciją.

  Pasak dr. K. Žilinsko, kiaušidžių vėžio medikamentinis gydymas dažnai sukelia laikiną arba nuolatinį kiaušidžių funkcijos nepakankumą, priešlaikinę menopauzę, nevaisingumą, didina vaisiaus sklaidos trūkumų skaičių.

  „Kiaušidžių audinio užšaldymą rekomenduojame jaunoms 15–39 m. pacientėms, – sako dr. K. Žilinskas. –  Kiaušidžių audinys paimamas užšaldyti atliekant chirurginę operaciją  – laparoskopiją ar laparotomiją ir paruošiamas ilgalaikiam saugojimui. Kiaušidžių audinio užšaldymas gali būti atliekamas sergant kraujo piktybinėmis ligomis ir visų lokalizacijų solidiniais navikais.“

  Pasak dr. K. Žilinsko, išsaugoti  onkologinių pacientų gyvenimo kokybę yra vienas iš šiuolaikinio vėžio gydymo tikslų.

  „Šie metodai – reprodukcinių audinių šaldymas – užsienyje jau yra taikomi paaugliams mergaitėms ir berniukams, sergantiems onkologinėmis ligomis,“ – sako dr. Ž. Gudlevičienė.

  Bernardinai.lt • Lietuvos inkstų fondui vadovaus M. Miglinas

  Vilniuje vykusiame Lietuvos inkstų fondo susirinkime VUL Santariškių klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas buvo išrinktas šio fondo valdybos pirmininku. Renginyje taip pat dalyvavo buvęs sveikatos apsaugos ministras ir buvęs VUL Santariškių klinikų generalinis direktorius A. Vinkus, prof. B. Dainys ir  fondo steigėjai.

  „Didžiulė garbė ir atsakomybė būti išrinktu tokios išskirtinės organizacijos vadovu. Svarbiems darbams labiausiai įkvepia Lietuvos inkstų fondo įkūrimo istorija, jo tuometė reikšmė žmogaus gyvybei. Žinojimas, kad prieš 24 metus fondas įkurtas siekiant išgelbėti dializuojamų pacientų gyvybes, kai ekonominės blokados metu buvo nutrauktas medicininių priemonių tiekimas, įpareigoja siekti kilnių tikslų dabar ir ateityje“, – kalbėjo prof. M. Miglinas.

  Susitikimo dalyviai aptarinėjo šios medicinos srities problemas ir aktualijas. Naujai išrinktas valdybos pirmininkas kalbėjo apie ateities planus ir naujus fondo tikslus bei darbų idėjas: tobulinti specialistų žinias, skatinti visuomenės švietimą bei plėsti supratimą apie inkstų ligas ir jų gydymą.

  „Kiekvienas mūsų turėtume taip stengtis dėl paciento kaip tai atsidavę darė Lietuvos ir užsienio medikai. Lietuvos inkstų fondo veikla išlieka išskirtinė ir orientuota į žmogų iki šių dienų. Atnaujintuose įstatuose labdaros ir paramos organizavimas – tai tik viena iš fondo veiklos sričių.
  Taip pat nepaprastai svarbu tobulinti ne tik specialistų žinias, tačiau ir skatinti visuomenės švietimą bei plėsti supratimą apie inkstų ligas, jų gydymą ir prevenciją. Vienu pagrindinių fondo tikslų yra inkstų transplantacijų tolimesnis vystymas mūsų šalyje. Sieksiu, kad tęsiant visą ligšiolinę Lietuvos inkstų fondo veiklą nuolatos vyktų įvairių specialistų bei Lietuvos ir užsienio gydytojų-nefrologų bendradarbiavimas“, – dalinosi prof. Marius Miglinas.

  Susirinkime pasisakė ir kiti ilgamečiai fondo nariai ir steigėjai. Išsakytos mintys atspindėjo tiek fondo veiklą praeityje, tiek naujas idėjas. Posėdžio metu prof. B. Dainys skaitė pranešimą apie Lietuvos inkstų fondo įkūrimo istoriją. Buvo kalbama apie fondo steigimo laikotarpiu, 1990 metais, iškilusias problemas nefrologijoje. Profesorius savo kalboje minėjo praeityje įveiktas kliūtis, siekiant pagerinti hemodializuojamų pacientų gydymo kokybę bei pailginti jų gyvenimo trukmę.

  Buvo pasakojama apie 1991 metais patirtus sunkumus – įrangos, medikamentų ir kitų reikalingų medicininių priemonių trūkumą, neįkainojamą užsienio, ypač Danijos, kolegų pagalbą šioje srityje. Gerinant pacientų gydymo sąlygas, tuometinis sveikatos apsaugos ministras A. Vinkus, pasitelkęs savo ryšius, pasirūpino, kad Lietuvoje nenutrūktų ligonių dializė.

  Apibendrindamas pasiektus rezultatus prof. B. Dainys iškėlė Lietuvos inkstų fondo atsinaujinimo ir plėtimosi idėją, minėjo specialistams aktualius ateities renginius. Pirmasis jų – lapkričio 14 d. įvykęs gydytojų ir medicinos slaugytojų kvalifikacijos kėlimo renginys – praktinė mokslinė konferencija „Nefrologija ekspertų akimis“, kuriame dalyvavo Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų medikai.
   
  Apie Lietuvos inkstų fondą:

  Lietuvos inkstų fondas – pažangiausius šalies gydytojus-nefrologus vienijanti organizacija, įkurta 1990 metais. Fondas siekia teikti pagalbą inkstų ligomis sergantiems asmenims, jų šeimos nariams bei šių ligų donorams, taip pat paramą, pagalbą, kvalifikacijos kėlimo organizavimą medicinos darbuotojams, dirbantiems inkstų ligų srityje. Fondas planuoja bendradarbiauti su užsienio fondais, šviesti visuomenę bei propaguoti sveiką mitybą ir sveiką gyvenimo būdą.

  Bernardinai.lt • Prasidėjo 6-oji Europos alkoholio politikos konferencija

  Kaip informuoja Lietuvos Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija, Europos sveikatos bendruomenė išplatino kreipimąsi į Europos Sąjungos (ES) institucijas, dar kartą prašydama imtis alkoholio vartojimo problemos sprendimo. Lapkričio 27-28 d. vykstančios  6-osios Europos alkoholio politikos konferencijos dalyviai prašo Europos Komisijos prezidento Jean-Claude‘o Junckerio ir jo komandos imtis veiksmų siekiant išvengti ir sumažinti alkoholio vartojimo daromą žalą Europai.

  Europos alkoholio politikos tinklas šiandien prasidėjusioje konferencijoje atvirai kelia klausimą: ar Europos Sąjunga pragers savo ateitį? 

  ES yra daugiausia alkoholio vartojantis regionas pasaulyje (10,2 l gryno etilo alkoholio žmogui). Alkoholio vartojimas sukelia daugiau nei 60 skirtingų ligų, įskaitant vėžį, kepenų ligas, širdies ir kraujagyslių ligas, virškinamojo trakto sutrikimus. 

  Neskaitant sveikatos pasekmių, alkoholio vartojimas sukelia milžiniškus socialinius ir ekonominius nuostolius šalims narėms. Vien 2010 m. alkoholio vartojimo žala ES siekė 155,8 milijardo eurų. 

  Alkoholio vartojimo sąlygojama ekonominė žala Lietuvoje 2010 m. sudarė mažiausiai apie 741 mln. Lt.

  ES Alkoholio strategija 2006-2012 m., skirta padėti valstybių narių vyriausybėms ir kitoms suinteresuotoms šalims derinti veiksmus mažinant alkoholio žalą ES, nebuvo atnaujinta, todėl konferencijoje pabrėžiamas aktualios, mokslo įrodymais ir naujausiomis socialinėmis tenedencijomis pagrįstos strategijos trūkumas. 

  Konferencijoje bus paliesti šiuo metu aktualiausi klausimai, susiję su alkoholinių gėrimų reguliavimu:

  – Kodėl Europoje alkoholis laikomas išskirtiniu maisto produktu ir nėra reikalaujama pateikti sudedamųjų medžiagų ant alkoholinių gėrimų etikečių ?

  – Kokios tarptautinės grėsmės, tokios kaip Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystės sutartis, kyla šalims narėms, siekiančioms įgyvendinti veiksmingą alkoholio politiką?

  –  Ar alkoholinių gėrimų kaina turėtų būti adaptuojama sukeliamai žalai naudojant minimalios kainos nustatymo ir apmokestinimo priemones?

  – Kaip veiksmingai reguliuoti internetinę alkoholio rinkodarą?

  Bernardinai.ltDedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.