Bernardinai.lt

Bernardinai.lt

Bernardinai.lt
 • LRT.lt naujovė – vaikams skirto saugaus turinio svetainė

  Portalas LRT.lt pristato naujovę – Lietuvoje pirmą tokią interneto svetainę vaikams. Specialiai atrinktas ir lavinantis puslapio turinys pritaikytas įvairioms amžiaus grupėms.

  Pasak projekto koordinatorės Linos Patskočimaitės,  ši svetainė – tai saugaus interneto erdvė, kurioje vaikai galės pažinti pasaulį ir pramogauti. Lavinantys žaidimai, pasakos, grojaraščiai, rankdarbių bei kalbų pamokos, mokslo atradimai ir eksperimentai – visa tai naujajame portale vaikams. Puslapis pritaikytas trims amžiaus grupėms: ikimokyklinukams, pradinių ir vyresnių klasių mokiniams.

  LRT.lt portalo vadovo Mindaugo Raguočio teigimu, buvo sukaupta nemažai vaikams skirto LRT turinio, taip pat kitos, internete esančios vaikams įdomios informacijos.

  „Pastebėjome, kad dauguma tėvų vaikams kartais leidžia pakankamai laisvai naudotis interneto šaltiniais – „YouTube“, „Google“ paieška. Tai atsiremia kartu į tai, kad LRT turi nemažai turinio vaikams – tiek iš seniau, tiek ir dabar transliuoja. Taip gimė tokia gera vieta, kuria galima pasitikint duoti savo vaikui naudotis – planšete, kompiuteriu ar telefonu, kai, aišku, yra numatytos „žaidimo valandos“, ir atrasti gerą, patikrintą turinį“, – sako LRT.lt vadovas.

  Svetainės adresas – http://www.lrt.lt/vaikams
 • Lietuvos mokslininkų atradimą pripažino pasaulio mokslo elitas
  Mokslininkas Ratautas ir Laurynėnas

  Dėl aplinkos taršos, šiltnamio efekto ir nestabilios iškastinio kuro rinkos vis aktyviau dairomasi į atsinaujinančius energijos išteklius. Mokslininkai daug metų ieško būdo, kaip paprasčiau ir efektyviau iš organinių medžiagų išgauti energiją. Prie šios problemos sprendimo reikšmingai prisidėjo Lietuvos mokslininkų komanda – jie padarė tarptautinio lygio atradimą, kuris gali atverti kelius kurti naujos kartos didelės galios biokuro ir biosaulės elementus. 

  Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) ir Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų komanda dirbo ieškodama efektyvesnių būdų išgauti energiją iš biomasės – žemės ūkio ar maisto atliekų, nuotekų, panaudotų aliejų, be tikslo supūvančių augalų, taip pat ir biologinės kilmės terpių. „Vienas iš geriausių būdų energijai iš atsinaujinančių šaltinių gauti yra biokuro elementai, kurie turi du komponentus – bioanodą ir biokatodą. Savo darbe mes sprendėme biokatodo problemą, kuri elektrochemikams nedavė ramybės nuo 1978 m. Iki šiol niekam nebuvo pavykę sukurti tokio efektyvaus biokatodo, kokį sukūrėme mes“, – pasakojo VGTU Chemijos ir bioinžinerijos katedros jaunesnysis mokslo darbuotojas Dalius Ratautas.

  Mokslininkų atradimas pripažintas ir įvertintas tarptautiniu mastu – jų parengtą mokslinį darbą „Oxygen Electroreduction Catalysed by Laccase Wired to Gold Nanoparticles via the Trinuclear Copper Cluster“ publikavo prestižinis multidisciplininis žurnalas „Energy & Environmental Science“. Pasak D. Ratauto, patekimas į šį žurnalą – didelis pripažinimas, nes leidinio cituojamumo rodiklis yra labai aukštas ir siekia 25,4 (2016 m.), taip pat remiantis įvairiais reitingais žurnalas yra laikomas pirmuoju pasaulyje trijose mokslo kategorijose – energijos gavimo ir kaupimo, alternatyvaus kuro technologijų bei aplinkos apsaugos.

  Lietuvių parengto straipsnio trys pirmieji autoriai yra VU mokslininkas Marius Dagys, VGTU Chemijos ir bioinžinerijos katedros lektorius Audrius Laurynėnas ir jaunesnysis mokslinis darbuotojas D. Ratautas. Straipsnyje aprašytus tyrimus mokslininkų komanda pradėjo prieš 3 metus, kai D. Ratautas dar buvo VGTU magistro studentas. Jis su kolega A. Laurynėnu ir M. Talaikiu – jauniausi iš visos 10 tyrėjų komandos. Rašant darbą D. Ratautas VGTU laboratorijoje atliko didžiąją dalį elektrochemijos eksperimentinių matavimų, o A. Laurynėnas visą procesą aprašė matematiniais modeliais.

  Tyrimai, pasak D. Ratauto, bus tęsiami ir toliau. Kitas žingsnis – biokuro elemento, su jų sukurtu unikaliu biokatodu, panaudojimas tikslinėse terpėse – biomasės atliekų tirpaluose, o taip pat ir biologiniuose skysčiuose, pvz., žmogaus kraujyje. „Siekiame biokuro elementus panaudoti ne tik energijos gavimui iš biomasės, bet ir iš biologinių terpių. Dėl šios priežasties norime juos padaryti labai mažus, kad būtų galima implantuoti į gyvus organizmus. Tokiu atveju jie galėtų generuoti elektros srovę iš kraujo ir ją panaudoti įvairiems nano įrenginiams. Pvz., galėtų būtų sukurtas gliukozės matuoklis, kuriam nebereikėtų išorinio energijos šaltinio: jis tuo pačiu metu matuotų gliukozės kiekį kraujyje ir iš jos pačios gamintųsi sau energiją“, – pasakojo VGTU mokslininkas. • „No Magic Europe“: Inovacijoms reikia kantrybės ir atlaidumo?
  „No Magic Europe“ įmonės vadovė Gitana Aklienė

  Bernardinai.lt

  Žiniomis ir kūrybiškumu grįsta valstybė – Lietuvos, o ir kiekvienos valstybės siekiamybė. Tačiau kas mums trukdo tai pasiekti? Žinių ekonomikos įmonės rinkimuose pripažintos pažangiausios aukštųjų technologijų sektoriaus įmonės „No Magic Europe“ direktorė Gitana Aklienė mano, kad nors Lietuvoje ir turime darbščių darbuotojų, tačiau trūksta dėmesio verslui ir aiškių žingsnių iš valstybės. 

  „Spaudoje fragmentiškai atsiranda vienas kitas straipsnis apie lazerius, startuolius, sėkmingas investicijas gautas iš rizikos kapitalo fondų, tačiau iki šalies veido, kaip žinių valstybės, dar daug trūksta“, − pradeda G. Aklienė. „Trūksta žinutės iš valstybės, kad ji tokia nori tapti, kad ji save mato po 5 metų kaip valstybę, kurioje, pavyzdžiui, 90% visų paslaugų būtų elektroninėje erdvėje. Kartu trūksta ir aiškiai iškomunikuojamos strategijos su aiškiais žingsniais, ką reikia padaryti, kad tai įvyktų. Priemonių, galimybių ir išteklių Lietuva turi, nėra nuoseklaus ir sunkaus darbo, trūksta drąsos.“

   Kaip mažos ir turinčios prielaidas didelei dinamikai valstybės, Lietuvos inovacijų lygis žemas ir mums reikia pasistengti jį pakelti. Vienas iš būdų – būti aktyviu ir smalsiu pačiam. G. Aklienė atskleidžia, kad inovacijos kainuoja brangiai – ir laiko, ir pinigų. Tik stabiliai dirbančios organizacijos gali leisti sau iš savų lėšų finansuoti tokią veiklą. Jos nuomone, inovacijos – tai ieškojimas, atradimai, nesėkmės, emocijos dėl to procesas yra nelengvas.

  „Mūsų patirtis rodo, kad įmonė, kuri turi ambicijų imtis inovatyvaus projekto, kurti naują produktą ar ieškoti naujų kelių savo verslui, turėtų įkurti inovacijų padalinį, kad ir su vienu ar keliais darbuotojais, pasakyti uždavinį ir palikti juos ieškojimuose, neįtraukiant jų į jau vystomų projektų / produktų veiklą. Tai lyg įmonė įmonėje, vietinė laboratorija. Prie įmonių inovacijų vystymo puikiai galėtų prisidėti ir mokslo įstaigos, per įvairius finansavimo iš ES instrumentus ir ne tik. Mūsų kompanija turi keletą gražių tokio bendradarbiavimo pavyzdžių, kai apjungiant verslą ir mokslą visuomenę pasiekia praktiškai pritaikomas produktas. Bet kalbant apskritai apie inovacijas – jos reikalauja daug kantrybės ir atlaidumo“, − teigia G. Aklienė.

   Ji priduria, kad bendradarbiavimas su mokslu yra teigiamai vertinamas ne tik dėl abipusiai naudingų projektų, bet ir dėl reikiamų specialistų užtikrinimo: „Bendradarbiavimas sąlygoja žinių ir inovacijų sklaidą, jų įsitvirtinimą visose visuomenės gyvenimo srityse, o efektyvus inovacijų versle naudojimas skatina ūkio plėtrą ir didina šalies konkurencingumą. Baigusius studijas studentus kviečiame savo karjerą tęsti mūsų įmonėje. Mums svarbu, kad intelektualieji protai pasiliktų Lietuvoje. Tokiu būdu stengiamės užsitikrinti sau specialistus.“

  Gitana prisimena, kad įmonės darbuotojams, kurių dėka kuriami bei tobulinami sprendimai, ŽEF apdovanojimas buvo ypatingai svarbus: „Jie labai didžiuojasi tokiu pripažinimu ir įvertinimu toje šalyje, kur ir yra kuriamas produktas.“ Ji pabrėžia, kad įvertinimas iš klientų, iš užsakovų, parodų, konferencijų organizatorių yra visada svarbus, tačiau kai tai įvyksta šalyje kur gimei, augai, dirbi ir augini vaikus – tai stipru.  „Tokie sprendimai  nesubręsta per vieną dieną. Tai didelis darbas, reikalaujantis daugybės žmonių pastangų bei nuolatinės ištikimybės tikrosioms vertybėms, tikėjimo technologiniu progresu. Todėl mūsų specialistams apdovanojimas suteikė įkvėpimo kurti ir dirbti pasirinkta kryptimi.“

  „No Magic Europe“ − tai viena iš pasaulyje pirmaujančių kompanijų, kurianti ir diegianti specializuotus  modeliavimo sprendimus, skirtus sudėtinių, kritinių sistemų programinės ir techninės įrangos inžinieriams bei architektams.

    „Žinių ekonomikos įmonės“ apdovanojimus organizuoja asociacija „Žinių ekonomikos forumas“ kartu su partneriais UAB „EKSMA“, UAB MGF „Šviesos konversija“ ir dienraščiu „Verslo žinios“. Apdovanojimų rėmėjai UAB „Ruptela“. Apdovanojimų draugai AB „Amilina“, Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacija. • JK teismas pradeda svarstyti apeliaciją dėl „Brexit“ pradėjimo

  Jungtinės Karalystės aukščiausiasis teismas pradeda svarstyti apeliaciją, kad parlamentas privalo balsuoti dėl šalies išstojimo iš Europos Sąjungos pradėjimo. Vyriausybė nuogąstauja, kad atmetus apeliaciją parlamentas gali stabdyti Bendrijos palikimo planus.
   
   Pirmą kartą šalies istorijoje apeliacijos bylą svarstys visi 11 aukščiausiojo teismo teisėjų. Oficialiame teismo pranešime teigiama, kad sprendimas tikriausiai bus skelbiamas kitų metų pradžioje. Jei apeliacija nebus patenkinta, tai reikštų, kad dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Bendrijos turės balsuoti parlamentas.
   
  Tai galėtų sujaukti premjerės Theresos May planus derybas dėl pasitraukimo pradėti iki kovo pabaigos. Taip pat nerimaujama, kad parlamentarai, anksčiau pasisakę prieš „Brexit“, bandys sustabdyti planus išstoti. Įtampą kelia ir Torių partijos narių pasisakymai, jog vadinamasis kietasis „Brexit“ gali reikšti konservatorių partijos pralaimėjimą kituose rinkimuose.

  Vyriausybė iki šiol viešai nėra išsakiusi pozicijos, ko sieks derybose, tačiau neatmetama galimybė tartis dėl pasilikimo laisvojoje rinkoje mokant atitinkamą mokestį. • Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje – šv. Mišios gestų kalba
  Eglės Gendrėnaitės nuotrauka

  Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) parapija kviečia visus kurčiuosius kartu švęsti Šv. Mišias.

  Trečią kiekvieno mėnesio sekmadienį 13 val. šv. Mišios bus verčiamos gestų kalbos vertėjo iš Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centro.

  Pasidalinkime šia žinute su tais, kam aktualu.

  www.bernardinuparapija.lt informacija • Rusijos propaganda labiausiai veikia tautines mažumas

  Evgenios Levin nuotrauka

  Tai, apie ką Lietuvoje kalbama jau senokai, pagaliau oficialiai pripažino Europa – ji patiria informacinių Rusijos atakų. Šią savaitę Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje teigiama, kad rusiška propaganda, kaip ir „Islamo valstybės“, grasina suverenitetui, politinei nepriklausomybei, žmonių saugumui ir Europos Sąjungos valstybių teritoriniam vientisumui. Atsakas į rezoliuciją buvo staigus: Kremliaus kontroliuojama televizija apkaltino Baltijos šalis įsukta neregėta bauginimo akcija, žmonės esą gąsdinami Rusijos karine grėsme.

  Svetima pavarde prisistatęs vilnietis Jurijus Subotinas kaip įrodymą rusų žurnalistams rodo Krašto apsaugos ministerijos leidinį, kuriame aiškinama, kaip elgtis Lietuvos gyventojams karo arba okupacijos atveju. 

  „Tai bauginimo propaganda. Kaip slėptis, šaudyti iš už kampo, ginkluotis, jei ateis rusai. Ruošiasi karui! Suprantate?“ – ORT televizija teigė vilnietis.

  Čia reikėtų pridurti, kad Rusijos kariuomenę į Lietuvą kviečia būtent pats J. Subotinas. Jis savo „Facebook“ paskyroje ragina paskirtąjį premjerą Saulių Skvernelį vykti į Maskvą pas Vladimirą Putiną ir rodyti kelią rusų tankams. Už tokius viešus raginimus ne kartą teistas J. Subotinas šiuo metu jau varsto teismų duris.

  Vargu, ar akyse matęs Lietuvos gyventojams skirtą knygelę, prorusiško Latvijos Nepiliečių kongreso veikėjas Aleksandras Gaponenka tvirtina, kad ši, anot jo, instrukcija dalijama net Lietuvos mokyklose.

  „Jie sąmoningai rengia mokinius, moteris, kad jie taptų gyvuoju skydu prieš rusų tankus“, – tai pačiai ORT televizijai teigė Latvijos veikėjas.

  Šiame ORT reportaže kalbėjusiais asmenimis tikėti negalima, tačiau nuolat pumpuojama propaganda per Rusijos kanalus savo tikslą pasiekia. Kai kurie mūsų kalbinti vilniečiai sako, kad Lietuva be reikalo kelia įtampą regione, nes V. Putino Rusija negrasina.

  Nors tiesa yra visai kitokia: Rusijos veiksmai, branduolinį užtaisą galinčių nešti raketų dislokavimas Kaliningrade kelia nerimą visam Rytų Europos regionui.

  Visuomenės nuomonės apklausos atskleidė, kad Rusijos propagandai paveikios kelios Lietuvos gyventojų grupės.

  „Statistiškai reikšmingos grupės yra: tos, kurios jaučia nostalgiją sovietmečiui; tos grupės, kurios yra labiau nepatenkintos demokratijos veikimu Lietuvoje. Taip pat, žiūrint atskirai, tautinių mažumų apklausą, įvertinant yra didesnis palankumas Rusijai būtent tautinių mažumų“, – teigia VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Mažvydas Jastramskis.

  Nustatyta, kad tarp žmonių, kurie mano, jog sovietmečiu buvo geriau, yra daugiau ir palaikančių V. Putino Rusijos politiką. Labiausiai socialiai pažeidžiamas gyventojų sluoksnis per rinkimus skatinamas protesto vardan remti antisistemines politines jėgas. Tyrėjai pastebi, kad sovietinės nostalgijos pakilimas buvo per ekonominę krizę Lietuvoje, tad 2008–2012 metais buvome ypač paveikūs Kremliaus įtaigai.

  Krymo įvykiai, Rusijos agresija prieš Ukrainą norą grįžti atgal sumažino.

  Apklausos rodo, kad dvi didžiausios Lietuvos tautinės mažumos Rusiją vertina kaip draugišką valstybę, net 75 proc. rusų ir lenkų Rusijos prezidentą vertina neutraliai arba gerai.

  Buvęs Rytų Europos tyrimų centro vadovas, dabar Seimo narys Laurynas Kasčiūnas sako, kad vienas iš pagrindinių Rusijos propagandos taikinių yra būtent Lietuvos tautinės mažumos. Rusijos tikslas – kiek įmanoma jas atskirti iš Lietuvos politinio ir kultūrinio gyvenimo.

  „Strateginis Rusijos tikslas Lietuvoje pastaruosius 5–6 metus buvo savotiškai apjungti Lietuvos rusų, Lietuvos lenkų bendruomenes per tam tikras organizacijas, kad jos galbūt turėtų didesnę galią ir neleistų tai pačiai lenkų bendruomenei turėti tokios daugiau lenkiškos kultūros tradicijos, solidarumo tradicijos ir tas iš tiesų pavyksta“, – mano Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys dr. Laurynas Kasčiūnas.

  Neseniai pradėjęs eiti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo pareigas Vytautas Bakas žada peržiūrėti valstybės strategiją.

  „Pirma, per artimiausius du mėnesius reikia priimti naują Nacionalinio saugumo strategiją. Antra, mes norėtume, kad atsirastų koordinavimas kalbant apie veiksmus, susijusius su informacinėmis grėsmėmis. Tai padaryti nėra sunku, tad tą padarysime“, – žada V. Bakas.

  Profesorius Andrius Vaišnys sako, kad valstybė turėtų artimiausiu metu įsteigti Informacinės politikos tarybą iš nevyriausybinių organizacijų, Švietimo ir mokslo bei Kultūros ministerijų atstovų.

  „Vienas iš sudėtingiausių pasiūlymų ir rekomendacijų vyriausybei yra integralios Lietuvos programa. Pasižiūrėjus 15-20 metų patirtį, kas yra padaryta, aš grįšiu neabejotinai prie mokyklos vaidmens, prie mokytojo vaidmens, koks yra mūsų mokytojas, kuo skiriasi, kodėl yra skirtingi regionai. Ne dėl papročių ir tradicijų, bet dėl supratimo, pilietinio supratimo, kas tai yra valstybė, Lietuvos valstybė, kas tai yra pilietinė atsakomybė. Reikia, kad žmogus iš tikrųjų pasijustų – nesvarbu, kurios jis tautybės yra, tuo piliečiu, suprantančiu unikalią savo valstybės istoriją“, – siūlo VU Komunikacijos fakulteto dekanas prof. dr. Andrius Vaišnys.

  Europos Parlamentas ragina sukurti bendrą propagandos apibrėžtį, rinkti duomenis apie ją, keisti įstatymus, kad jie leistų veiksmingiau kovoti su dezinformacija ir propaganda. Taip pat siūloma stiprinti ES strateginės komunikacijos darbo grupę, glaudžiau bendradarbiauti su NATO.

  Tačiau europarlamentarų balsavimai kovojant su Rusijos propaganda liudija, kad šiuo klausimu vienybės nėra.
 • J. Pagojus atsistatydina iš VVTA vadovo pareigų ir stabdo narystę partijoje

  Nuotraukos autorius Andrius Ufartas/BFL
  © Baltijos fotografijos linija

  Socialdemokratas Julius Pagojus, anksčiau nuslėpęs, kad dėl vairavimo išgėrus metams neteko teisės vairuoti automobilį, ir bandęs išvengti nuobaudos, po kilusio skandalo atsistatydina iš Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTA) direktoriaus pareigų ir stabdo narystę partijoje.

  „Pranešu, jog atsistatydinu iš Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus pareigų ir stabdau savo narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje. Šį sprendimą priėmiau atsižvelgdamas į susiklosčiusią situaciją, kuri užkerta kelią man tinkamai atlikti savo pareigas šioje tarnyboje bei gali paralyžuoti visos institucijos darbą“, – pirmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ išplatintame pranešime sako J. Pagojus.

  Viešojoje erdvėje pasirodžius iki tol neskelbtai informacijai, kad J. Pagojus 2015-ųjų pavasarį policijos pareigūnų buvo sustabdytas būdamas neblaivus už vairo (jam nustatytas 0,67 promilės girtumas), lapkričio 30 d. J. Pagojus paprašė atšaukti savo kandidatūrą į teisingumo ministrus. Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė socialdemokratą iš patvirtintos vyriausybės sudėties. 

  Socialdemokratai pirmadienį turėtų viešai paskelbti, ką siūlo į teisingumo ministrus. Tai turėtų paaiškėti po valdybos narių susitikimo su partijos skyrių pirmininkais.

  Galimus kandidatus į teisingumo ministrus partijos lyderis Algirdas Butkevičius jau yra aptaręs su paskirtuoju premjeru Sauliumi Skverneliu.

  A. Butkevičius penktadienį teigė, kad socialdemokratų valdyba svarsto kelias kandidatūras, o apie galutinį sprendimą ketinama pranešti po tarnybų patikrinimo.

  Tai jau ketvirtas kartas, kai socialdemokratų partija bando surasti asmenį, tinkamą teisingumo ministro pareigoms.

  Paskirtasis premjeras S. Skvernelis neatmeta galimybės, kad jo vadovaujama vyriausybė gali laikinai dirbti ir be vieno ministro. Tuo metu prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, jog socialdemokratų negebėjimas rasti tinkamo kandidato, rodo šios partijos pakrikimą.
Dedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.