Bernardinai.lt

Bernardinai.lt

Bernardinai.lt
 • Prognozuoja atkeliausiantį arktinį orą

  b057af899a4e25092a882b8169dac7bc63a50bcc

  Dar besitikintiems sulaukti bobų vasaros ją jau reikėtų pamiršti, nes atkeliaus vėlyvo rudens orai – lietingi ir vėsūs, LRT RADIJUI sako sinoptikė Izolda Marcinonienė. Anot jos, galima tikėtis labai šaltų orų, jei šiaurės rytuose jau pasirodė arktinis arba ultrapoliarinis oras.  

  Kelias pastarąsias naktis buvo net iki 5 °C šalčio, o ketvirtadienį – visai kitaip. Kas nutiko?

  Kai kur būdavo net iki 6 °C šalčio. Spalio 13–14 d. turėjome šalčio piką, kai naktimis temperatūra buvo tikrai žema. Varėnoje ir Utenoje ji buvo žemiausia – beveik 6 °C šalčio, o dirvos paviršiuje – net 9 °C šalčio. Jau kalbame ne apie šalnas, o apie šaltį ir pereiname į antrą rudens pusę.

  Buvo sausa. Tai vadinamasis anticikloninis oras, aukšto slėgio laukas. Pragiedrėjusios naktys tikrai atšaldė orą ir dirvos paviršių. Jau trečiadienį, pirmą kartą per pastarąsias dešimt dienų, pasirodė lietus – debesys vakariniuose rajonuose, lietus pajūryje ir Žemaitijoje. Naktį iš ketvirtadienio į trečiadienį – ir Dzūkijoje, tik labai nedaug.

  Ar kada nors yra buvęs ekstremalus spalis?

  Pavyzdžiui, praėjusiais metais spalis buvo labai kontrastingas, sumušti žemiausios temperatūros naktimis rekordai. Naktimis būdavo iki 8 °C šalčio, o dienomis temperatūra pakildavo daugiau nei 20 °C šilumos. Tai labai didelis skirtumas.

  Kalbant apie ekstremalumą, 1992 m. spalio 22–23 d. rytiniuose rajonuose mes braidėme po gilų sniegą. Buvo sniego danga, o taip pat ir šlapdriba, vietomis iškrito iki 46 cm. Tas sniegas išsilaikė net porą savaičių, tik pajūryje jo nebuvo.

  Kalbant apie šilčiausią spalį, 1985 m. Kybartuose temperatūra buvo šoktelėjusi iki 26 °C šilumos. Tačiau tokia aukšta temperatūra pasitaiko spalio pradžioje. Žemiausia, žinoma, spalio pabaigoje.

  Kaip vertinate šių metų spalį?

  Dviejų pirmųjų dešimtadienių temperatūra buvo žemesnė už normą. Pirmasis dešimtadienis buvo lietingas ir gana šaltas. Praėjęs dešimtadienis pasižymėjo beveik dviem laipsniais žemesne temperatūra nei įprasta. Jis buvo ir sausesnis nei pirmasis.

  Nors žmonės apie tai dar kalba, bobų vasarą jau reikia pamiršti. Gal ir sunku patikėti, bet spalio pradžioje rytiniuose rajonuose dar buvo 23 °C šilumos, o tuo metu Žemaitijoje – tik 13 °C. Bobų vasara turėtų apimti visą šalį.

  Kokia gali būti trečioji spalio dekada?

  Spalis yra pereinamasis mėnuo – iš ankstyvo rudens į vėlyvesnį. Jeigu šiaurės rytuose, nuo Rusijos, jau įėjęs arktinis arba ultrapoliarinis oras, tikėtina, kad bus labai šalta. Atrodo, kad artimiausiomis dienomis gilios sniego dangos ar šlapdribos tikrai nebus, bet artėja pirmieji lietūs. Tikrai ateina lietingas periodas. Skirtumai tarp dienos ir nakties nyksta, bet bus vėjuota. Reikia pasiruošti darganoms.

  Informacija pateikta remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis.

  Alvyda Bajarūnaitė, Saulius Liauksminas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt • Palestinoje renkamas alyvuogių derlius

  Palestinos kaimelyje Der al-Ghoson regiono ūkininkai nuo spalio 1 d. iki lapkričio 10 d. renka alyvuogių derlių. Jungtinių Tautų duomenimis, apie 80 000 palestiniečių šeimų išsilaiko iš alyvuogių plantacijų, kurios užima apie 48 proc. Vakarų kranto ir Gazos ruožo derlingos žemės. Apie 93 proc. alyvuogių derliaus naudojama aliejui spausti, o likučiai panaudojami muilo gamybai.

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka

  EPA nuotrauka • Kaune pradeda veikti Saugios nakvynės namai, priimsiantys neblaivius asmenis

  0607cafed62bca045ded903b1a31d0306c883f5e

  Kaunas pagaliau padarė tai, apie ką buvo kalbama daugiau nei 10 metų. Šį ketvirtadienį oficialiai atidaryti Saugios nakvynės namai, kuriose bus teikiama pagalba nuo alkoholio apsvaigusiems žmonėms. Ši įstaiga nuims didžiulę naštą nuo ligoninių priimamuosiuose dirbančių medikų pečių.

  „Tokių problemų turintys žmonės yra mūsų bendruomenės nariai ir mes turim jais pasirūpinti. Iš kitos pusės tai yra labai didelės naštos nuėmimas nuo medikų pečių. Pastaruosius pusę metų man teko dažniau lankytis ligoninėse ir pats savo akimis mačiau, kokia situacija būna priimamuosiuose, kai ten patenka neblaivūs asocialūs žmonės“, - atidarymo metu teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

  Saugios nakvynės paslauga bus teikiama Petrašiūnuose įsikūrusiuose Nakvynės namuose. Specializuotoje įstaigoje bus teikiamos laikino apgyvendinimo , asmens higienos paslaugos, o prireikus sveikatos apžiūrą suteiks medicinos darbuotojai.

  „Esame sudarę bendradarbiavimo sutartis su bendrosios praktikos slaugytojais, kurie padės pasirūpinti asmenimis, kuriems reikalinga medicininė pagalba. Nakvynės namuose tamsiuoju paros metu budės apsaugos darbuotojas,  kuris pasirūpins  neblaivių asmenų saugumu naktį. Tikimės, kad tai padės nors iš dalies išspręsti neblaivių asmenų problemą mieste“, - teigė Nakvynės namų direktorė Virginija Vasiliauskienė.

  Pasak Kauno miesto savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktorės Dianos Šatienės, per parą į medicinos įstaigos kasdien patenka nuo 5 iki 8 neblaivių asmenų.

  „Nusiims didžiulis krūvis medikams. Šie žmonės sukeldavo tam tikrų trikdžių ligoninės darbui ir į įstaigas atvykstantiems pacientams“, - pabrėžė D. Šatienė.

  Saugios nakvynės namuose vienu metu bus galima priimti iki 16 neblaivių žmonių.  Už paslaugą bus taikomas vienkartinis mokestis, siekiantis 19.70 eurų. Saugios nakvynės namai užima 100 kv. m plotą. Nuo gegužės iki spalio vykę patalpų įrengimo darbai Kaunui kainavo 63 tūkst. eurų.

  Prieš Saugios nakvynės namų atidarymą Kauno meras, Kauno greitosios medicinos pagalbos direktorius Nerijus Mikelionis, Kauno klinikinės ligoninės direktoriaus pavaduotoja Gražina Žiedelienė, Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius, Respublikinės Kauno ligoninės generalinio direktoriaus pareigas laikinai einantis Raimondas Kunickas ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Darius Žukauskas pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

  Kaune veikusi blaivykla buvo uždaryta 1998 m. Nuo 2000-ųjų visoje Lietuvoje neliko nė vienos specializuotos tokio pobūdžio įstaigos. • Lietuvos universitetams siūlo sėkmingą Suomijos pavyzdį

  20a43e88bd4ca2e0b34cb26463ad1a3863e89a14

  Kiekvienas universitetas Seime turi savo prietelių – atstovą, kuris iš paskutiniųjų stengiasi, kad viena aukštoji mokykla nebūtų prijungta prie kitos. Taip LRT RADIJUI sako žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas. VDU rektorius, profesorius Juozas Augutis teigia, kad mechaniškas universitetų jungimas vertės neturi, reikia turėti tikslą ir gerinti sritis, kurių kokybė stipriai nukritusi. Anot G. Serafino, dėmesį reikėtų atkreipti į Šiaurę, kur susijungimai jau įvykdyti sėkmingai, o sujungti universitetai užkopia į geriausiųjų reitingus.

  Pritraukė daug užsienio studentų 

  LRT RADIJO korespondentė Rūta Kupetytė sako, kad Suomijoje esantis Aalto universitetas, kurio pavyzdžiu tikimasi sekti Lietuvoje, yra labai jaunas. „Jis įsteigtas prieš šešerius metus, sujungus tris nekonkurencingas aukštąsias mokyklas. Šis universitetas užima 115 vietą pasaulyje. Suomijoje šis jungimosi procesas vyksta jau kelerius metus ir iš 21 aukštosios mokyklos likę 15“, – tvirtina korespondentė.

  Pasak R. Kupetytės, toks procesas vyksta visoje Europoje, tačiau lyderės – Danija ir Suomija. Žurnalistės tikinimu, Aalto universitete yra nemažai lietuvių: „Daugiausia tai doktorantai. Apskritai, po susijungimo Suomijos universitetai pritraukė labai daug užsienio studentų. Aalto universitete trečdalį visų studentų sudaro užsieniečiai.“

  R. Kupetytė pasakoja bendravusi su Aalto universitete besimokiusiu lietuviu Povilu Valiauga. „Jis teigė, kad Suomijoje taip pat buvo pasipriešinimas jungimui, tik kalbama, kad tai praėjo visai gražiai. Po visko matomos geros perspektyvos“, – teigia žurnalistė.

  Pirmenybė teikiama studijuojantiems

  P. Valiaugos teigimu, studijuodamas inžineriją KTU jis suprato norintis pakeisti kryptį ir įgyti kitokių žinių: „Norėjau įgyti šiek tiek verslo vadybos, dizaino žinių, Aalto universitetas turėjo tam tinkamą programą. Universitetas buvo susikūręs vos pusę metų prieš tai, kai atvažiavau aš, tai buvo eksperimentas ir išbandymas.“

  Pasak P. Valiaugos, kad ir kas vyksta Aalto universitete, studentai ten visuomet svarbiausi. „Aalto turi tokį posakį – „student comes first“. Tai reiškia, kad studentas visuomet svarbiausias, o dėstytojai ir personalas jį palaiko ir skatina ką nors daryti, ieško galimybių padėti“, – dalijasi patirtimi pašnekovas.

  Paklaustas, ar Lietuvos aukštosioms mokykloms reikia jungtis, P. Valiauga teigia, kad mokyklų reiktų mažiau, bet svarbu ir kelti jų studijų kokybę: „Kai kurios mokyklos turėtų susijungti, tačiau negaliu pasakyti, kurios konkrečiai.“

  Pokyčiai vyksta, bet jų nedaug

  Kalbant apie aukštąjį mokslą, Lietuvoje tam tikri pokyčiai taip pat vyksta, negalima sakyti, kad sėdime pelkėje, LRT RADIJUI sako G. Sarafinas. Jo teigimu, per pastaruosius dvejus metus matėme kelis pokyčius: „Pavyzdžiui, prie Vilniaus universiteto (VU) prisijungė Tarptautinė verslo mokykla. Tai reiškia, kad yra vienu universitetu mažiau. ISM vadybos ir ekonomikos universitetą įsigijo Kauno technologijos universitetas (KTU). Nors šiandien jis dar savarankiškas, sąsaja atsiras.“

  G. Sarafinas tvirtina, kad šiuo metu diskutuojama apie KTU susijungimą su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu (LSMU). Kalbos, anot jo, materializuojasi ir iki maždaug 2020 m. iš kelių universitetų liks vienas.

   „Kaip žinome, Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) stulbinamai nukraujavo – nuo 12 tūkst. iki 4 tūkst. studentų. Jis sumažėjo tris kartus ir nusprendė jungtis prie Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), lįsti po jo sparneliu. Taigi tai dar vienas junginys“, – aiškina G. Sarafinas.

  Kaip tikina G. Sarafinas, reikia turėti omenyje ir tai, kad Lietuvoje nemažai privačių aukštųjų mokyklų, ypač kolegijų: „Joms jungimasis negresia, nes privačios aukštosios mokyklos pačios nuspręs, ko nori. Visi gali įsteigti naują, privačią kolegiją, pasikviesti kiek norisi studentų, jei tik pavyks išgyventi, klestėti.“

  Universitetų susijungimai, kaip aiškina G. Sarafinas, įvykdyti į šiaurę nuo Lietuvos. „Pastaruosius septynerius metus mūsų šalyje nieko panašaus nėra, nes universitetai neturi tokio intereso. Kiekvienam norisi būti savarankišku ir kiekvienas universitetas Seime turi savo prietelių, atstovą, kuris iš paskutiniųjų stengiasi, kad aukštoji mokykla nebūtų prie nieko prijungta“, – sako pašnekovas.

  Jis teigia neabejojantis, kad taip bus ir po šių Seimo rinkimų: „Dabar minimi keli kandidatai į švietimo ministro postą. Vienas jų – labai didelis reformatorius. Jei jis ateis, tikrai įvyks lūžis. Tačiau, jei ateis tam tikri su sovietmečiu susiję žmonės, ir toliau plauksime pasroviui, universitetų mažės labai lėtai.“

  Mano, kad reikia turėti tikslą

  Lietuvos studentų sąjungos vadovas Paulius Baltokas tvirtina, kad universitetai susideda iš trijų komponentų. „Turi būti pakankamai gerų studentų, studijuojančių gerus dalykus. Taip pat – dėstytojų, mokslininkų, doktorantų, kurie atliktų tyrimus ir dėstytų. Galiausiai, turi būti administracija, kuri tvarkytųsi protingai“, – aiškina pašnekovas.

  Jei viena iš dalių veikia netinkamai, kaip sako P. Baltokas, krinta studijų kokybė. Tačiau esmė, anot jo, yra ne universitetų susijungimas: „Reikia turėti tikslą, kokio universiteto norime. Kai jungėsi Aalto universitetas, tikslas nebuvo vien tarptautinis reitingas. Tikslas buvo tarptautinis universitetas su tokiais studentais. Jei tokį tikslą turėsime ir Lietuvoje, galėsime drąsiai žengti tuos žingsnius.“

  VDU rektorius, profesorius Juozas Augutis, paklaustas, ar universitetų sujungimas padėtų, sako, kad pats sujungimas pridėtinės vertės nekuria. „Tai neturi vertės, jei daroma mechaniškai, tik fiziškai. Tačiau turint tikslą ir idėją, kaip pakelti studijų kokybę, galima tai pasiekti. Lietuvoje yra sričių, kuriose kokybė neleistinai nukritusi. Viena jų – mokytojų rengimas“, – aiškina pašnekovas. Ano jo, universitetams reikėtų imtis iniciatyvos ir sukurti naujos kokybės mokytojų rengimo sistemą. • Antrajam rinkimų turui žemėlapių sistema jau paruošta

  Nuotraukos autorius Karolis Kavolėlis/BFL
  Baltijos fotografijos linija

  UAB „Hnit-Baltic“ kartu su Vyriausiąja rinkimų komisija (VRK) tęsia jau keletą metų vykdomą ir populiarią iniciatyvą -  rinkėjų aktyvumo ir rinkimų rezultatų duomenis pavaizduoti interaktyvių žemėlapių formoje. Tai jau tapo įprastu ir mėgstamu informacijos šaltiniu - pirmojo LR Seimo rinkimų turo žemėlapiai buvo peržiūrėti daugiau kaip 2 milijonus kartų.

  UAB „Hnit-Baltic“ jau pasirengė ir antrojo LR Seimo rinkimų turo žemėlapių pateikimui. Jau šiandien pateikiama pirmoji aktyvumo balsuojant iš anksto informacija. Kai tik pirmieji rezultatų duomenys bus paskelbti VRK svetainėje, jie atsiras ir žemėlapiuose. Interaktyvūs rinkimų žemėlapiai yra sinchronizuoti su VRK informacinėmis sistemomis, tad rezultatų atnaujinimo greitis ir pateikimo laikas priklausys nuo šios sistemos veikimo.

  Visus šių bei ankstesnių rinkimų žemėlapius jau dabar galime rasti adresu http://vrk.maps.arcgis.com/.

  „Hnit-Baltic“ darbuotojai konsultuoja žurnalistus, portalų administratorius ir pataria, kaip integruoti žemėlapius į interneto svetaines ar asmeninius tinklaraščius, kaip juos naudoti televizijos laidose, rinkimų apžvalgose ar kitur. Dėl konsultacijų galima kreiptis el. paštu arcgisonline@hnit-baltic.lt arba kitais kontaktais, pateikiamais rinkimų žemėlapių puslapyje.  • Mes atėjome. Politikai, dabar – jūsų eilė

  Praėjus I rinkimų turui, „Žinau, ką renku“ komanda nekantriai laukė VRK verdikto – kiek jaunų žmonių šiemet dalyvavo Seimo rinkimuose? Pagaliau iš VRK „debesų“ atėjo duomenys: 2016 metų spalio 9 dieną savo balsą išreiškė 38 procentai 18–24 metų jaunuolių. Toks rinkiminis aktyvumas, nors ir gerokai lenkiantis 2012 metais balsavusio jaunimo dalį (18 proc.), abejonių nepaliko: nuveikta nemažai, tačiau tiek įvairioms pilietinėms iniciatyvoms, tiek su jaunaisiais rinkėjais tik pradedantiems komunikuoti politikams darbo dar – per akis.

   

  Visų pirma verta atidžiau pažvelgti į tuos 62 procentus balsavimo teisę dar neseniai įgijusių žmonių, kurių taip ir nepavyko įtikinti, kad vieno balso skirtumas gali lemti ateinančių ketverių metų eigą. Jauno rinkėjo nesuinteresuotumas ir atsiribojimas nuo politinio vyksmo erdvės – dažnai įvardijamos priežastys menkam aktyvumui paaiškinti. Čia kontrastuoja jau kone priežodžiu tapęs teiginys „politika – nešvarus reikalas“, natūraliai atgrasantis jaunimą nuo visuomeninio gyvenimo peripetijų, ir didžiulė nuostaba, keliama jaunų žmonių apatijos politinėms institucijoms.

  Vis dėlto jaunuolių, kurių rūpestingi giminaičiai nuo politikos atbaidyti dar nespėjo, skaičius nesustabdomai auga. Jie pamažu tampa svaria rinkėjų, gebančių kritiškai vertinti politikus ir partijas, dalimi. Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologė Ainė Ramonaitė pažymi, kad nors pagal skaičius jaunimas vyresnio amžiaus žmonių atsverti negalėtų, jauni žmonės iš tiesų prisideda prie vienokio ar kitokio balsų pasiskirstymo: „Čia ypač akivaizdūs pavyzdžiai – TS-LKD arba LRLS, už kuriuos, kaip galima spėti iš apklausų duomenų, balsavo daugiau jaunimo. Tai, kad jos gerai pasirodė rinkimuose, matyt, nemaža dalimi yra ir jaunimo balsavimo rezultatas.“ Politologė optimistiškai vertina jaunų žmonių dalyvavimą Seimo rinkimuose: „Man atrodo, kad šiemet suveikė pilietinės iniciatyvos iš apačios ir kad tokio tipo rinkėjų aktyvumas yra išties prasmingas. Nebėra taip, kad tave kažkas atitempė už rankos ir pats nesupranti, ką čia darai; tai – sąmoningas siekis paveikti politiką tam tikra linkme žinant, už ką ir kodėl balsuoji.“

  Jauno žmogaus balso svarbą palaipsniui suvokia ir politinės jėgos, daugiau ar mažiau sėkmingai pradedančios bendrauti su jais tiek socialiniuose tinkluose, tiek tokiose jaunimo iniciatyvose kaip „Žinau, ką renku“ ar „Man ne dzin“. Sąmoningų rinkėjų ruošimas keičia Lietuvos politinę realybę, kartu skatindamas suvokimą, kad jokie būsimų seimūnų žodžiai neliks neišgirsti, o veiksmai – neužfiksuoti.

  Ir vis dėlto išskirtinis dėmesys jaunajai rinkėjų daliai – ne visada teigiamas reiškinys. Į politinėje sferoje nepatyrusius, entuziastingus žmones kai kurioms partijoms jau tapo įprasta žvelgti kaip į įrankius savo tikslams pasiekti. Ainė Ramonaitė teigia: „Manipuliacijos jaunimu galimybė tikrai didelė – kai žmonės nedaug žino, juos lengva greitai įtikinti. Akivaizdu, kad per 2012 metų rinkimus Darbo partija tuo visai sėkmingai pasinaudojo.“ Čia iškyla svarbus klausimas: kaip tuomet paskatinti jaunimą labiau pasitikėti renkamais politikais ir patiems prisidėti prie skaidresnės Lietuvos ateities? Prie šios problemos sprendimo prisideda tokios iniciatyvos kaip „Man ne dzin“ ir „Baltosios pirštinės“ kartu su kitomis pilietiškumą ugdančiomis organizacijomis, bet šį kartą panagrinėkime ją iš per visą Lietuvą nuaidėjusios jaunimo iniciatyvos „Žinau, ką renku“ perspektyvos.

  Nešališka jaunimo iniciatyva „Žinau, ką renku“, veiklą pradėjusi dar per 2014 metų Prezidento ir Europos Parlamento rinkimus, šiais metais dar labiau išplėtė savo veikimo sferą. Lietuvos miestuose ir miesteliuose iniciatyvos savanoriai surengė 40 debatų, pritraukusių per 4000 dalyvių stebėti debatus gyvai ir sulaukusių daugiau nei 100000 peržiūrų internete. Derėtų pripažinti – politiškai pasyviu vadinamam jaunimui tokie skaičiai išties nemenki. Dėmesio sulaukė ir rinkėjus bei politikus jungianti platforma www.zinaukarenku.lt: čia buvo sudaryta galimybė „patardyti“ būsimus Seimo narius, iš kurių sulaukėme apie 5000 atsakymų į puslapio lankytojų užduotus klausimus.

  Tokie kiekybiniai duomenys, tiesa, nedaug pasako apie mūsų mylimus kandidatus, siekiančius jau 2017 metais dirbti Seimo nario kėdėje. Pirminė reakcija į iniciatyvą buvo palanki: apygardose, kuriose buvo rengiami I rinkimų turo debatai, iš 364 kandidatų dalyvavo 245. Vis dėlto, nors daugumoje miestų kandidatai vos tilpo ant scenos, kai kuriose apygardose juos sukviesti buvo nelengva. Pavyzdžiui, Šiauliuose dalyvavo 10 iš 11 kandidatų, Skuode – visi 7, o štai Panemunėje jų prisišaukti pavyko tik 4 iš 10. Vilniaus ŽKR koordinatorė Gintvilė Bagdonavičiūtė teigia turėjusi įvairių patirčių organizuojant debatus: vienose apygardose debatų dalyviai buvo nepaprastai kooperatyvūs, kitose teko susidurti su paprasčiausia nepagarba (kandidatai neatsakydavo į laiškus, o net ir paskambinus nepateikdavo aiškaus atsakymo). „Viena iš keisčiausių patirčių buvo, kai kandidatė atsisakė dalyvauti debatuose, teigdama, kad papildoma reklama prieš rinkimus jai nereikalinga, tačiau vėliau nieko nepranešusi atvyko į debatus“, – teigia mergina. Lazdynų apygardoje Gintvilei komunikuoti su debatų dalyviais sekėsi kur kas geriau: „Kandidatai ar jų padėjėjai noriai bendravo, netgi sulaukiau siūlymų dėl vietos debatams (rasti patalpą bent 100 žmonių miegamajame rajone išties sunku).“

  Prieš II rinkimų turą su kandidatais bendradarbiauti sekėsi sunkiau. Pavyzdžiui, Kaune iš 7 apygardų neatsirado nė vienos, kurioje abu kandidatai galėtų ar norėtų skirti valandą virtualiems debatams Facebook platformoje. Kai kurie partijų atstovai net atvirai prisipažino nesitikėję patekti į kitą etapą ir teigė, kad likusį laiką ketina skirti „door to door“ kampanijai ir susitikimams su bendruomenėms. Tokią poziciją, ko gero, būtų galima atleisti tiems, kuriuos jau iš tikrųjų pažįstame iš ankstesnių debatų ar pasisakymų viešojoje erdvėje; kiek paradoksaliau atrodo naujai iškilusių kandidatų nenoras pasirodyti savo rinkėjams.

  Viešumos vengimas gal ir naudingas kai kuriems „ant bangos“ esančių partijų atstovams, kuriantiems „nešvarios politikos“ nepaliesto žmogaus įvaizdį, tačiau politikų komunikacija su jaunimu, ypač socialiniuose tinkluose, turi perspektyvą. Ainė Ramonaitė sako: „Tie, kurie įvaldė socialinių tinklų sferą ir supranta, kiek ji turi svarbos, tikrai pasieks platesnę auditoriją ir turės tiek proto, tiek strategiškai ilgalaikio mąstymo, kad nenutrauktų komunikacijos po rinkimų – o tas svarbu ir žiūrint į ateitį.“ Tiesa, čia didelę reikšmę turės ir pilietinių iniciatyvų veikla – kaip teigia politologė, „labai daug priklausys nuo to, kiek pats jaunimas organizuosis ir bandys komunikuoti“.

  LSDP vicepirmininko Algirdo Syso teigimu, didesnis jaunimo aktyvumas rinkimuose būtų paskata ir politikams atsižvelgti į jaunesniųjų rinkėjų interesus ir siūlymus[1]. Šiais metais ypač smarkiai išaugęs aktyvumas rodo, kad jaunimas savo užduotį įvykdė: girdime, matome, o prieš balsuodami dar ir pamąstome, ką iš tikro norėtume matyti savo Seime ateinančius ketverius metus. Mes atėjome – politikai, dabar jūsų eilė. • „Paletė ir gyvenimas“ – paroda A. Žmuidzinavičiaus 140-osioms gimimo metinėms
  A. Žmuidzinavičius dirbtuvėje prie molberto, 1932 m.

  Spalio 27 d., ketvirtadienį, Kaune vyks vyks dailininko A. Žmuidzinavičiaus 140-osioms gimimo metinėms skirti renginiai

  Antanas Žmuidzinavičius (1876–1966) – iškili Lietuvos valstybės asmenybė. Dailininkas, visuomenininkas, pedagogas, žmogus, gyvenęs radikalių Lietuvos istorijos pasikeitimų laikotarpiu. Pirmosios lietuvių dailės parodos rengėjas, Lietuvių dailės draugijos ilgametis pirmininkas, šaulys, Lietuvos Šaulių sąjungos vadovas, skautas, dvasia ir gyvenime, aistringas keliautojas. Diplomatiškas, charizmatiškas žmogus, pedantiškai tikslus, kruopščiai iki smulkmenų pasižymėdavęs detales, užrašuose fiksavęs įvykius, turėjęs puikų humoro jausmą ir organizacinių gebėjimų, mokėjęs esminius gyvenimo įvykius sutapatinti su laimingu likimo atsitiktinumu. Virtuoziškai valdęs ne tik teptuką, bet ir plunksną.

  A. Žmuidzinavičius – vienas iš žinomiausių peizažo meistrų. Tačiau negalima pamiršti, jog A. Žmuidzinavičius buvo aktyvus visuomenininkas, kovotojas, stovėjęs prie Lietuvos valstybingumo formavimosi pamatų, patyręs besikeičiančio laiko (politinių santvarkų) verpetus. Jo bendraminčiais, kolegomis, draugais buvo ypatingos asmenybės, tautos inteligentijos žiedas: dailininkas, kompozitorius M. K. Čiurlionis, rašytoja, pedagogė Sofija Čiurlionienė-Kymantaitė, dailininkas Petras Rimša, Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona, archeologas Tadas Daugirdas, Lietuvos Šaulių sąjungos įkūrėjas Vladas Putvinskis, gamtininkas Tadas Ivanauskas. Bendrauta su daugeliu to meto politikų, diplomatų, dailininkų, rašytojų, muzikų.

  Patriotiškumo, tautinio identiteto apraiškos kūryboje – paveikslai su tautine simbolika, Vyčio vaizdavimas. Svarbus dalyvavimas komisijose, nustatant tautinės vėliavos spalvas, rengiant projektus besikuriančios valstybės kariuomenės uniformoms, įvairių ministerijų ženklų projektų kūrimas, vadovavimas Meno departamentui, taip pat ir nenutrūkstantis ilgametis darbas su studentais.

  A. Žmuidzinavičius. Milžinkapių kraštas, 1911 m.

  Tapyba A. Žmuidzinavičiaus gyvenime užėmė išskirtinę vietą. Nuo pirmųjų studentiškų darbų sukūrimo iki devyniasdešimties metų jubiliejaus sukauptas daugiau kaip dviejų tūkstančių darbų palikimas: tapyba, grafika, akvarelė, piešiniai, etiudai ir eskizai.

  Meilė gamtai, jautrumas aplinkai nulėmė A. Žmuidzinavičiaus kaip realizmo krypties atstovo kelią. Jo sieloje glūdėjo poreikis įamžinti dvasią jaudinančius aplinkos vaizdus. Ne eksperimentuoti, ieškoti, kovoti naujuose užgimstančiose meno srovėse, bet jausti ir žavėtis, būti tikru romantiku, o kartais simbolistu. Gal tai nulėmė atviras dzūkiškas charakteris, o gal pirmo mokytojo autoritetas. Studijos Varšuvoje žymaus lenkų istorinio žanro dailininko Voiciecho Gersono privačioje dailės studijoje tapo lemtingomis. Ir vėliau, po kelerių metų buvimas Paryžiuje, menų sostinėje, ta juslinė prancūziška patirtis vis dėlto nesuformavo galutinio apsisprendimo keisti saviraiškos pobūdį. Kaip pats sakydavo „vagabundo“ charakteris, aistra kelionėms, nepažintiems kraštams ir tapymo alkis buvo tarsi dienoraščio rašymas aliejiniais dažais. Peizaže tas nuotaikos momentas, pagavi impresija liejosi spalvomis, o baltame popieriaus lape romantiniai įvaizdžiai sutinkami poetinėse eilutėse, trumpose apysakose, pasakojimuose, pasakėčiose. Pirmoji knyga „Lietuvos keliais“ išleista 1921 m. JAV. Dvi knygas išleido Lietuvos Šaulių sąjunga – eilėraščių knygą „Gyvenimo takais“ (1930) ir prisiminimų knygą „Priešui ir Tėvynei“ (1931). Autobiografinė knyga „Paletė ir gyvenimas“ — 1961 m.

  Antano ir Marijos Žmuidzinavičių namuose pirmo aukšto ekspozicijoje lankytojams pristatomi dailininko kūriniai iš muziejų fondų bei privačių kolekcijų. Eksponuojami Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Lietuvos dailės muziejuje, Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomi tapybos darbai. Vertingi, išskirtiniai ir retai matomi kūriniai parodai maloniai paskolinti A. ir M. Žmuidzinavičių anūkų, proanūkių. Ypatingi istorinės, kultūrinės atminties atspindžiai įamžinti advokatų dr. Jauniaus Gumbio bei Rolando Valiūno privačių kolekcijų darbuose.

  Dr. Jauniaus Gumbio dėka, A. Žmuidzinavičiaus namuose eksponuojamas vienas iš garsiausių dailininko Antano Žmuidzinavičiaus peizažų – „Dzūkų bajorų kaimelis II“ (1910 m.). Ilgus metus šio paveikslo istorija nebuvo žinoma. Dailininkas A. Žmuidzinavičius šį kūrinį įvardijo geriausiu savo darbu. Tai yra reta ir unikali galimybė išvysti Kurciniškių kaimą autentiškoje XX a. pradž. aplinkoje. 1906 m. sukurtas paveikslas „Dzūkų bajorų kaimelis I“ yra Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus nuosavybė ir eksponuojamas kartu su išgarsėjusiu vėlyvesnio laikotarpio pakartojimu. 

  Iš viso muziejuje galite išvysti daugiau nei du šimtus, įvairaus laikotarpio autoriaus kūrinių, eksponuojami ir garsieji mažieji etiudai.

  Paroda, minint dailininko 140-ąsias gimimo metines, yra surengta ne tik pirmame memorialinių namų aukšte. Autentišku interjeru ir eksterjeru, alsuojantys namai, apie dailininko gyvenimą ir kūrybą byloja visuose muziejaus ekspozicijų aukštuose.

  Parodos atidarymo metu bus pristatytas meno albumas, skirtas dailininko kūrybai.

  A. Žmuidzinavičiaus 140-ųjų gimimo metinių minėjimo programa:

  1600 –Iškilmingas gėlių padėjimas Petrašiūnų kapinėse. Lietuvos šaulių sąjungos Garbės sargybos kuopos šaulius su gėlėmis išlydime iš A. Žmuidzinavičiaus namų (V. Putvinskio g. 64).

  1630 – Parodos „Paletė ir gyvenimas“, skirtos 140 – osioms dailininko A. Žmuidzinavičiaus gimimo metinėms atidarymas.

  Parodą atidaro Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis, parodos kuratorė Jurgita Rimkutė-Vainiuvienė, Lietuvos šaulių sąjungos atkūrėjas, LŠS garbės šaulys, LŠS V.Putvinskio-Pūtvio klubo prezidentasStasys Ignatavičius.

  1700 – Aktorius, bardas, šaulys Henrikas Savickas atliks savo kūrybos dainas, skaitys ištraukas iš A. Žmuidzinavičiaus eilėraščių knygos „Gyvenimo takais“ (1930).

  1800 – 1900 Muziejaus ekspozicijų lankymasDedicated Cloud Hosting for your business with Joomla ready to go. Launch your online home with CloudAccess.net.